Αισθηματική κωμωδία /τρόμου, 2013, Η.Π.Α., 97 λεπτά
Σκηνοθεσία: Τζόναθαν Λιβάιν
Παίζουν: Νίκολας Χουλτ, Τερέζα Πάλμερ
Οι άνθρωποι βρίσκονται οχυρωμένοι πίσω από ένα τείχος για να προστατευθούν από την εξάπλωση των ζόμπι –νεκροζώντανων που στερούνται σκέψης, συναισθήματος και ύπνου- και αραιά εκτελούν προσεκτικές στρατιωτικές επιδρομές εναντίον τους. Σε μία τέτοια επιδρομή, το ευαίσθητα επιφυλακτικό ζόμπι, Ρ, που μας αφηγείται την ιστορία σε voice over, θα ερωτευθεί τη ζωντανή Τζούλι και θα την προστατεύσει από τους ομοίους του και τους Κοκκαλιάρηδες, αφού πρώτα καταβροχθίσει τον εγκέφαλο του νεαρού συντρόφου της Τζούλι κι έτσι, οικειοποιηθεί τις αναμνήσεις του.
Αν και είναι προφανής η καταχρηστική αναφορά στο σεξπιρικό έργο του Ρωμαίου και Ιουλιέτας, το Αγάπησα ένα ζόμπι αντλεί την όποια ελκυστικότητά του από την κομικίστικη εικονοπλασία, αλλά στερείται τόσο ενός ανάλογου ερωτισμού με αυτόν του Λυκόφωτος όσο και του διασκεδαστικού χαρακτήρα ταινιών, όπως το Zombieland. Παρουσιάζεται ανακόλουθο στη μυθολογία που προσπαθεί να στήσει, αποτολμά μια εντελώς αυθαίρετη εξανθρωπιστική στροφή και αποτελεί περισσότερο μια, κοινής αισθητικής και θεματολογίας, γραφιστική επένδυση συρραφής διάσημων τραγουδιών (από Dylan και Scorpions έως Feist και National) παρά μια κινηματογράφηση με δομή και εξέλιξη.