HomeCinemaΒραβεία BAFTA 2024 – Οι νικητές

Βραβεία BAFTA 2024 – Οι νικητές

Γράφει ο Λάζαρος Γεροφώτης

Την Κυριακή 18 Φεβρουαρίου, δόθηκαν σε μία λαμπερή τελετή τα βραβεία της Βρετανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, τα λεγόμενα Bafta ή όπως πολλοί θέλουν να τα αποκαλούν τα Βρετανικά Όσκαρ. Τα Bafta σίγουρα δείχνουν μία τάση για το ποιοι θα επικρατήσουν στα Όσκαρ, αλλά σίγουρα δεν ξεκαθαρίζουν τον τοπίο στις προβλέψεις, κι αυτό γιατί πολλές ταινίες και υποψήφιοι δεν βρίσκονται στις λίστες των Bafta καθώς προτιμούν τα μέλη της Βρετανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου πρόσωπα και ταινίες από την Μεγάλη Βρετανία όπως είναι φυσικό. Τέτοιες περιπτώσεις είναι τόσο το “All of Us Strangers” που προβάλλεται στις Ελληνικές αίθουσες από την προηγούμενη Πέμπτη (είχε 6 υποψηφιότητες στα Bafta, αλλά δεν κέρδισε κάποιο βραβείο), αλλά και το “Saltburn”, ταινίες που βρίσκονται στις λίστες πολλών κινηματογραφικών βραβείων φέτος και συζητήθηκαν πολύ για τα φετινά Όσκαρ, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να αποσπάσουν κάποια υποψηφιότητα.

Μεγάλη νικήτρια της βραδιάς ήταν η ταινία “Oppenheimer” που απέσπασε συνολικά 7 βραβεία Bafta, μεταξύ των οποίων: Καλύτερης ταινία, Σκηνοθεσίας για τον Christopher Nolan (Ο Γιώργος Λάνθιμος αγνοήθηκε από την Βρετανική Ακαδημία και δεν ήταν καν υποψήφιος) και ‘Α Ανδρικού ρόλου για τον Cillian Murphy. To “Poor Things” του Λάνθιμου απέσπασε 5 βραβεία με την Emma Stone να επικρατεί στην κατηγορία του Α’ Γυναικείου ρόλου, όμως έλειπε από τις υποψηφιότητες η Lily Gladstone για το “Killers of the flower moon”, οπότε η νίκη στα Όσκαρ δεν θεωρείται δεδομένη για την Emma Stone. Τα υπόλοιπα 4 βραβεία που απέσπασε ήταν: Καλύτερος Σχεδιασμός παραγωγής (θα δοθεί μεγάλη μάχη με την Barbie στα Όσκαρ γι’ αυτό το βραβείο), Καλύτερες κομμώσεις-μακιγιάζ, Καλύτερα κοστούμια και Καλύτερα ειδικά εφέ.

Στους Β΄ ρόλους τα πράγματα φαίνεται πως πλέον είναι ξεκάθαρα, με τον Robert Downey Jr για το “Oppenheimer” και την Da’Vine Joy Randolph για το “The Holdovers” να θεωρούνται πλέον τα απόλυτα φαβορί μετά και τις νίκες τους στα Bafta. Βέβαια κι εδώ έλειπε ο Mark Ruffalo από τις υποψηφιότητες, αλλά δύσκολα θα καταφέρει να κλέψει το Όσκαρ από τα χέρια του Downey Jr.

Η ταινία “The Zone of interest” απέσπασε 3 βραβεία: Καλύτερης Ξενόγλωσσης ταινίας, Καλύτερης Βρετανικής ταινίας και καλύτερου ήχου.

Τέλος, η συγκινητική στιγμή της βραδιάς ήταν όταν εισήλθε στη σκήνη με αναπηρικό αμαξίδιο και σηκώθηκε όρθιος για να δώσει το βραβείο Καλύτερης ταινίας, ο ηθοποιός Michael J. Fox, όπου τα τελευταία χρόνια δίνει μάχη με το πάρκινσον. Όλη η αίθουσα σηκώθηκε όρθια και τίμησε τον ηθοποιό με ένα παρατεταμένο χειροκρότημα.

 

Αναλυτικά οι νικητές:

BEST FILM

“Anatomy of a Fall” — Marie-Ange Luciani, David Thion

“The Holdovers” — Mark Johnson

“Killers of the Flower Moon” — Dan Friedkin, Daniel Lupi, Martin Scorsese, Bradley Thomas

“Oppenheimer” — Christopher Nolan, Charles Roven, Emma Thomas — WINNER

“Poor Things” — Ed Guiney, Yorgos Lanthimos, Andrew Lowe, Emma Stone

DIRECTOR                                                                               

“All of Us Strangers,” Andrew Haigh

“Anatomy of a Fall,” Justine Triet

“The Holdovers,” Alexander Payne

“Maestro,” Bradley Cooper

“Oppenheimer,” Christopher Nolan — WINNER

“The Zone of Interest,” Jonathan Glazer

 

SUPPORTING ACTRESS 

Emily Blunt, “Oppenheimer”

Danielle Brooks, “The Color Purple”

Claire Foy, “All of Us Strangers”

Sandra Hüller, “The Zone of Interest,”

Rosamund Pike, “Saltburn”

Da’Vine Joy Randolph, “The Holdovers” — WINNER

 

SUPPORTING ACTOR 

Robert De Niro, “Killers of the Flower Moon”

Robert Downey Jr., “Oppenheimer”  — WINNER

Jacob Elordi, “Saltburn”

Ryan Gosling, “Barbie”

Paul Mescal, “All of Us Strangers”

Dominic Sessa, “The Holdovers”

 

LEADING ACTRESS

Fantasia Barrino, “The Color Purple”

Sandra Hüller, “Anatomy of a Fall”

Carey Mulligan, “Maestro”

Vivian Oparah, “Rye Lane”

Margot Robbie, “Barbie”

Emma Stone, “Poor Things” — WINNER

 

LEADING ACTOR 

Bradley Cooper, “Maestro”

Colman Domingo, “Rustin”

Paul Giamatti, “The Holdovers”

Barry Keoghan, “Saltburn”

Cillian Murphy, “Oppenheimer” — WINNER

Teo Yoo, “Past Lives”

 

RISING STAR AWARD 

Phoebe Dynevor

Ayo Edebiri

Jacob Elordi

Mia McKenna-Bruce — WINNER

Sophie Wilde

 

ORIGINAL SCREENPLAY 

“Anatomy of a Fall” — Justine Triet, Arthur Harari – WINNER

“Barbie” — Greta Gerwig, Noah Baumbach

“The Holdovers” — David Hemingson

“Maestro” — Bradley Cooper, Josh Singer

“Past Lives” — Celine Song

 

ADAPTED SCREENPLAY 

“All of Us Strangers,” Andrew Haigh

“American Fiction,” Cord Jefferson — WINNER

“Oppenheimer,” Christopher Nolan

“Poor Things,” Tony McNamara

“The Zone of Interest,” Jonathan Glazer

FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE 

“20 Days in Mariupol” — Mstyslav Chernov, Raney Aronson Rath

“Anatomy of a Fall” — Justine Triet, Marie-Ange Luciani, David Thion

“Past Lives” — Celine Song, David Hinojosa, Pamela Koffler, Christine Vachon

“Society of the Snow” — J.A. Bayona, Belen Atienza

“The Zone of Interest” — Jonathan Glazer — WINNER

 

ANIMATED FILM 

“The Boy and the Heron” — Hayao Miyazaki, Toshio Suzuki – WINNER

“Chicken Run: Dawn of the Nugget” — Sam Fell, Leyla Hobart, Steve Pegram

“Elemental” — Peter Sohn, Denise Ream

“Spider-Man: Across the Spider-Verse” — Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, Justin K. Thompson, Avi Arad, Phil Lord, Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg

 

DOCUMENTARY 

“20 Days in Mariupol” — Mstyslav Chernov, Raney Aronson Rath — WINNER

“American Symphony” — Matthew Heineman, Lauren Domino, Joedan Okun

“Beyond Utopia” — Madeleine Gavin, Rachel Cohen, Jana Edelbaum

“Still: A Michael J. Fox Movie” — Davis Guggenheim, Jonathan King, Annetta Marion

“Wham!” — Chris Smith

 

OUTSTANDING BRITISH FILM 

“All of Us Strangers” — Andrew Haigh, Graham Broadbent, Pete Czernin, Sarah Harvey

“How to Have Sex” — Molly Manning Walker, Emily Leo, Ivana MacKinnon, Konstantinos Kontovrakis

“Napoleon” — Ridley Scott, Mark Huffam, Kevin J. Walsh, David Scarpa

“The Old Oak” — Ken Loach, Rebecca O’Brien, Paul Laverty

“Poor Things” — Yorgos Lanthimos, Ed Guiney, Andrew Lowe, Emma Stone, Tony McNamara

“Rye Lane” — Raine Allen-Miller, Yvonne Isimeme Ibazebo, Damian Jones, Nathan Bryon, Tom Melia

“Saltburn” — Emerald Fennell, Josey McNamara, Margot Robbie

“Scrapper” — Charlotte Regan, Theo Barrowclough

“Wonka” — Paul King, Alexandra Derbyshire, David Heyman, Simon Farnaby

“The Zone of Interest” — Jonathan Glazer, James Wilson, Ewa Puszczyńska — WINNER

 

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER 

“Blue Bag Life” — Lisa Selby (Director), Rebecca Lloyd-Evans (Director, Producer), Alex Fry (Producer)

“Bobi Wine: The People’s President” — Christopher Sharp (Director) [also directed Moses Bwayo]

“Earth Mama” — Savanah Leaf (Writer, Director, Producer), Shirley O’Connor (Producer), Medb Riordan (Producer) — WINNER

“How to Have Sex” — Molly Manning Walker (Writer, Director)

“Is There Anybody Out There?” — Ella Glendining (Director)

CASTING 

“All of Us Strangers” — Kahleen Crawford

“Anatomy of a Fall” — Cynthia Arra

“The Holdovers” — Susan Shopmaker — WINNER

“How to Have Sex” — Isabella Odoffin

“Killers of the Flower Moon” — Ellen Lewis, Rene Haynes

 

CINEMATOGRAPHY 

“Killers of the Flower Moon,” Rodrigo Prieto

“Maestro,” Matthew Libatique

“Oppenheimer,” Hoyte van Hoytema — WINNER

“Poor Things,” Robbie Ryan

“The Zone of Interest,” Łukasz Żal

 

EDITING 

“Anatomy of a Fall,” Laurent Sénéchal

“Killers of the Flower Moon,” Thelma Schoonmaker

“Oppenheimer,” Jennifer Lame — WINNER

“Poor Things,” Yorgos Mavropsaridis

“The Zone of Interest,” Paul Watts

 

COSTUME DESIGN 

“Barbie,” Jacqueline Durran

“Killers of the Flower Moon,” Jacqueline West

“Napoleon,” Dave Crossman, Janty Yates

“Oppenheimer,” Ellen Mirojnick

“Poor Things,” Holly Waddington — WINNER

 

MAKE UP & HAIR 

“Killers of the Flower Moon” — Kay Georgiou, Thomas Nellen

“Maestro” — Sian Grigg, Kay Georgiou, Kazu Hiro, Lori McCoy-Bell

“Napoleon” — Jana Carboni, Francesco Pegoretti, Satinder Chumber, Julia Vernon

“Oppenheimer” — Luisa Abel, Jaime Leigh McIntosh, Jason Hamer, Ahou Mofid

“Poor Things” — Nadia Stacey, Mark Coulier, Josh Weston — WINNER

 

ORIGINAL SCORE 

“Killers of the Flower Moon,” Robbie Robertson

“Oppenheimer,” Ludwig Göransson — WINNER

“Poor Things,” Jerskin Fendrix

“Saltburn,” Anthony Willis

“Spider-Man: Across the Spider-Verse,” Daniel Pemberton

 

PRODUCTION DESIGN 

“Barbie” — Sarah Greenwood, Katie Spencer

“Killers of the Flower Moon” — Jack Fisk, Adam Willis

“Oppenheimer” — Ruth De Jong, Claire Kaufman

“Poor Things” — Shona Heath, James Price, Zsuzsa Mihalek — WINNER

“The Zone of Interest” — Chris Oddy, Joanna Maria Kuś, Katarzyna Sikora

 

SOUND 

“Ferrari” — Angelo Bonanni, Tony Lamberti, Andy Nelson, Lee Orloff, Bernard Weiser

“Maestro” — Richard King, Steve Morrow, Tom Ozanich, Jason Ruder, Dean Zupancic

“Mission: Impossible — Dead Reckoning Part One” — Chris Burdon, James H. Mather, Chris Munro, Mark Taylor

“Oppenheimer” — Willie Burton, Richard King, Kevin O’Connell, Gary A. Rizzo

“The Zone of Interest” — Johnnie Burn, Tarn Willers — WINNER

 

SPECIAL VISUAL EFFECTS 

“The Creator” — Jonathan Bullock, Charmaine Chan, Ian Comley, Jay Cooper

“Guardians of the Galaxy Vol. 3” — Theo Bialek, Stephane Ceretti, Alexis Wajsbrot, Guy Williams

“Mission: Impossible — Dead Reckoning Part One” — Neil Corbould, Simone Coco, Jeff Sutherland, Alex Wuttke

“Napoleon” — Henry Badgett, Neil Corbould, Charley Henley, Luc-Ewen Martin-Fenouillet

“Poor Things” — Simon Hughes – WINNER

 

BRITISH SHORT ANIMATION 

“Crab Day” — Ross Stringer, Bartosz Stanislawek, Aleksandra Sykulak — WINNER 

“Visible Mending” — Samantha Moore, Tilley Bancroft

“Wild Summon” — Karni Arieli, Saul Freed, Jay Woolley

 

 

BRITISH SHORT FILM 

“Festival of Slaps” — Abdou Cissé, Cheri Darbon, George Telfer

“Gorka” — Joe Weiland, Alex Jefferson

“Jellyfish and Lobster” — Yasmin Afifi, Elizabeth Rufai — WINNER

“Such a Lovely Day” — Simon Woods, Polly Stokes, Emma Norton, Kate Phibbs

“Yellow” — Elham Ehsas, Dina Mousawi, Azeem Bhati, Yiannis Manolopoulos

 

 

 

 

Related stories

Το σπίτι του Δημήτρη Αμελαδιώτη είναι ένα έργο τέχνης σε εξέλιξη

WHO IS WHO: Μου αρέσει να παρουσιάζομαι ως εικαστικός,...

Οι ταινίες της εβδομάδας 25.04-01.05.2024

Γράφει ο Λάζαρος Γεροφώτης Η κατρακύλα στα εισιτήρια των κινηματογράφων...

Η Μαρίτα Καρυστηναίου δημιουργεί τα φωτιστικά των ονείρων σας

φωτογραφίες: Μαρία Ευσταθιάδου Η Decolight λειτουργεί από το 2010 και...

Ψηλά στο Εσκί Ντελίκ, αναμνήσεις μιας άλλης ζωής

Ήταν μικρές κι αθώες κοπελούδες σαν ήρθανε απ’ την...