HomeCinemaΥποψηφιότητες Oscars 2017 – Επικράτηση La La...

Υποψηφιότητες Oscars 2017 – Επικράτηση La La Land και Άρωμα Ελλάδος

Σήμερα ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των Oscars και είναι πια επίσημο – το La La Land θα μείνει στην κινηματογραφική ιστορία, καθώς με τις 14 υποψηφιότητες που απέσπασε κατάφερε να ισοφαρίσει το μεγαλύτερο ρεκόρ που κατείχαν μέχρι πρότινος ο Τιτανικός και το All about Eve! Η δυναμική της ταινίας τόσο στα βραβεία, όσο και από το ίδιο το κοινό, εξαργυρώθηκε και αναγνωρίσθηκε από τα μέλη της ακαδημίας που το στέφουν πια το φαβορί για το βραβείο Καλύτερης Ταινίας. Έπειτα από αυτό, ακολουθούν το Moonlight και το Arrival με 8 υποψηφιότητες έκαστο, ενώ την κατηγορία Καλύτερης Ταινίας συμπληρώνουν τα Fences, Hacksaw Ridge, Hell or High Water, Hidden Figures, Lion, και Manchester by the Sea.

Στις υποψηφιότητες βλέπουμε και Έλληνες, καθώς οι Γιώργος Λάνθιμος και Ευθύμης Φιλίππου είναι υποψήφιοι για Oscar Πρωτότυπου Σεναρίου για τον Αστακό, ενώ και η Δάφνη Ματζιαράκη είναι υποψήφια για το μικρού μήκους ντοκιμαντέρ, 4.1 Miles. Τέλος, άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι εκτός από την ισοφάριση του ρεκόρ από το La La Land, η Meryl Streep κατάφερε να σπάσει το δικό της ρεκόρ για τις περισσότερες υποψηφιότητες υποκριτικής, αποσπώντας την 20
η.

Αναλυτικά οι Υποψηφιότητες:

Best Picture

David Bornfriend

Arrival (Produced by Shawn Levy, Dan Levine, Aaron Ryder and David Linde)

Fences (Produced by Scott Rudin, Denzel Washington and Todd Black)

Hacksaw Ridge (Produced by Bill Mechanic and David Permut)

Hell or High Water (Produced by Carla Hacken and Julie Yorn)

Hidden Figures (Produced by Donna Gigliotti, Peter Chernin, Jenno Topping, Pharrell Williams and Theodore Melfi)

La La Land (Produced by Fred Berger, Jordan Horowitz and Marc Platt)

Lion (Produced by Emile Sherman, Iain Canning and Angie Fielder)

Manchester by the Sea (Produced by Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck and Kevin J. Walsh)

Moonlight (Produced by Adele Romanski, Dede Gardner and Jeremy Kleiner)

Best Director

Dale Robinette/Lionsgate

Denis Villeneuve (Arrival)

Mel Gibson (Hacksaw Ridge)

Damien Chazelle (La La Land)

Kenneth Lonergan (Manchester by the Sea)

Barry Jenkins (Moonlight)

Best Actor

Claire Folger/Courtesy of Amazon Studios and Roadside Attractions

Casey Affleck (Manchester by the Sea)

Andrew Garfield (Hacksaw Ridge)

Ryan Gosling (La La Land)

Viggo Mortensen (Captain Fantastic)

Denzel Washington (Fences)

Best Actress

Steve Granitz/Getty

Isabelle Huppert (Elle)

Ruth Negga (Loving)

Natalie Portman (Jackie)

Emma Stone (La La Land)

Meryl Streep (Florence Foster Jenkins)

Best Supporting Actor

Courtesy of TIFF

Mahershala Ali (Moonlight)

Jeff Bridges (Hell or High Water)

Lucas Hedges (Manchester by the Sea)

Dev Patel (Lion)

Michael Shannon (Nocturnal Animals)

Best Supporting Actress

David Lee/Paramount Pictures

Viola Davis (Fences)

Naomie Harris (Moonlight)

Nicole Kidman (Lion)

Octavia Spencer (Hidden Figures)

Michelle Williams (Manchester by the Sea)

Best Adapted Screenplay

Courtesy of David Bornfriend/A24

Arrival (Eric Heisserer)

Fences (August Wilson)

Hidden Figures (Allison Schroeder, Theodore Melfi)

Lion (Luke Davies)

Moonlight (Barry Jenkins; Story by Tarell Alvin McCraney)

Best Original Screenplay

Claire Folger

Hell or High Water (Taylor Sheridan)

La La Land (Damien Chazelle)

The Lobster (Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou)

Manchester by the Sea (Kenneth Lonergan)

20th Century Women (Mike Mills)

Best Animated Feature

Disney

Kubo and the Two Strings (Travis Knight and Arianne Sutner)

Moana (John Musker, Ron Clements and Osnat Shurer)

My Life as a Zucchini (Claude Barras and Max Karli)

The Red Turtle (Michael Dudok de Wit and Toshio Suzuki)

Zootopia (Byron Howard, Rich Moore and Clark Spencer)

Best Documentary Feature

Courtesy of ESPN

Fire at Sea (Gianfranco Rosi and Donatella Palermo)

I Am Not Your Negro (Raoul Peck, Remi Grellety and Hebert Peck)

Life, Animated (Roger Ross Williams and Julie Goldman)

O.J.: Made in America (Ezra Edelman and Caroline Waterlow)

13th (Ava DuVernay, Spencer Averick and Howard Barish)

Best Foreign-Language Film

Courtesy of Komplizen Film/Sony Pictures Classics

Land of Mine (Denmark)

A Man Called Ove (Sweden)

The Salesman (Iran)

Tanna (Australia)

Toni Erdmann (Germany)

Best Cinematography

Courtesy of Dale Robinette/Lionsgate

Arrival (Bradford Young)

La La Land (Linus Sandgren)

Lion (Greig Fraser)

Moonlight (James Laxton)

Silence (Rodrigo Prieto)

Best Film Editing

Paramount Pictures

Arrival (Joe Walker)

Hacksaw Ridge (John Gilbert)

Hell or High Water (Jake Roberts)

La La Land (Tom Cross)

Moonlight (Joi McMillon, Nat Sanders)

Best Costume Design

Fox Searchlight Pictures

Allied (Joanna Johnston)

Fantastic Beasts and Where to Find Them (Colleen Atwood)

Florence Foster Jenkins (Consolata Boyle)

Jackie (Madeline Fontaine)

La La Land (Mary Zophres)

Best Makeup & Hairstyling

Kimberley French/Paramount

A Man Called Ove (Eva von Bahr and Love Larson)

Star Trek Beyond (Joel Harlow and Richard Alonzo)

Suicide Squad (Alessandro Bertolazzi, Giorgio Gregorini and Christopher Nelson)

Best Original Score

Dale Robinette/Lionsgate

Jackie (Mica Levi)

La La Land (Justin Hurwitz)

Lion (Dustin O'Halloran, Hauschka)

Moonlight (Nicholas Britell)

Passengers (Thomas Newman)

Best Original Song

Courtesy of Disney

Audition (The Fools Who Dream) (La La Land, Music by Justin Hurwitz; Lyric by Benj Pasek and Justin Paul)

Can't Stop the Feeling (Trolls, Music and Lyric by Justin Timberlake, Max Martin and Karl Johan Schuster)

City of Stars (La La Land, Music by Justin Hurwitz; Lyric by Benj Pasek and Justin Paul)

The Empty Chair (Jim: The James Foley Story, Music and Lyric by J. Ralph and Sting)

How Far I'll Go (Moana, Music and Lyric by Lin-Manuel Miranda)

Best Production Design

Courtesy of Sony Pictures

Arrival (Production Design: Patrice Vermette; Set Decoration: Paul Hotte)

Fantastic Beasts and Where to Find Them (Production Design: Stuart Craig; Set Decoration: Anna Pinnock)

Passengers (Production Design: Guy Hendrix Dyas; Set Decoration: Gene Serdena)

Best Sound Editing

David Lee/Summit Entertainment

Arrival (Sylvain Bellemare)

Deepwater Horizon (Wylie Stateman and Renée Tondelli)

Hacksaw Ridge (Robert Mackenzie and Andy Wright)

La La Land (Ai-Ling Lee and Mildred Iatrou Morgan)

Sully (Alan Robert Murray and Bub Asman)

Best Sound Mixing

Courtesy of Paramount Pictures

Arrival (Bernard Gariepy Strobl and Claude La Haye)

Hacksaw Ridge (Kevin O'Connell, Andy Wright, Robert Mackenzie and Peter Grace)

La La Land (Andy Nelson, Ai-Ling Lee and Steve A. Morrow)

Rogue One: A Star Wars Story (David Parker, Christopher Scarabosio and Stuart Wilson)

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush and Mac Ruth)

Best Visual Effects

Jonathan Olley/Lucasfilm

Deepwater Horizon (Craig Hammack, Jason Snell, Jason Billington and Burt Dalton)

Doctor Strange (Stephane Ceretti, Richard Bluff, Vincent Cirelli and Paul Corbould)

The Jungle Book (Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Dan Lemmon)

Kubo and the Two Strings (Steve Emerson, Oliver Jones, Brian McLean and Brad Schiff)

Rogue One: A Star Wars Story (John Knoll, Mohen Leo, Hal Hickel and Neil Corbould)

Best Animated Short

Courtesy of Massive Swerve

Blind Vaysha (Theodore Ushev)

Borrowed Time (Andrew Coats and Lou Hamou-Lhadj)

Pear Cider and Cigarettes (Robert Valley and Cara Speller)

Pearl (Patrick Osborne)

Piper (Alan Barillaro and Marc Sondheimer)

Best Documentary Short

Courtesy of Netflix

Extremis (Dan Krauss)

4.1 Miles (Daphne Matziaraki)

Joe's Violin (Kahane Cooperman and Raphaela Neihausen)

Watani: My Homeland (Marcel Mettelsiefen and Stephen Ellis)

The White Helmets (Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara)


Best Live Action Short

Gregory Smith

Ennemis Interieurs (Slim Azzazi)

La Femme et le TGV (Timo von Gunten and Giacun Caduff)

Silent Nights (Aske Bang and Kim Magnusson)

Sing (Kristof Deak and Anna Udvardy)

Timecode (Juanjo Gimenez)

Related stories

Tο vintage μικρό καφέ που σύχναζε ο Νίκος Παπάζογλου

Ένα από τα πιο όμορφα καφέ της πόλης, το...

Γιατί το Seinfeld είναι η καλύτερη κωμωδία ever

του Γιάννη Παπαδόπουλου Σε μια εποχή που κατακλύζεσαι από σειρές,...

Τα έντομα είναι πολύ κουλ: Η Ελένη μπορεί να σε πείσει γι’αυτό

  της Δέσποινας Πολυχρονίδου / Φωτογραφίες: Νekti Η Ελένη Κουτσογεωργίου, γεωπόνος,...

Ο Γιάννης Κεσσόπουλος και μια δημοτική τηλεόραση που αλλάζει

Φωτογραφία: Nίκος Αραμπατζής O Γενικός Διευθυντής της ΔΕΠΘΕ (TV100, FM100,...

10+3 ΤΑΙΝΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ: Αποτυπώνοντας μια εποχή στη μεγάλη οθόνη.

ΜΕΡΟΣ 1ο Από: Renegades of Youth • Προτάσεις Ταινιών Καθώς ο Μάιος...