Δικό σας
Performative Walk
9 – 12 Μαΐου 2019
Ένα σύνολο σύντομων καλλιτεχνικών δράσεων που σχηματίζουν μια διαδραστική διαδρομή στην περιοχή γύρω από την έδρα του LABattoir, το κτίριο των Παλαιών Δημοτικών Σφαγείων.
Σύμφωνα με τη φιλοσοφία και τους στόχους του, το πρόγραμμα LABattoir ξεκίνησε μια διαδικασία επικοινωνίας και διαλόγου με ανθρώπους που ζουν ή εργάζονται στην περιοχή, και παράλληλα οργάνωσε ένα εργαστήριο για την δημιουργία ενός συλλογικού καλλιτεχνικού έργου με στόχο την ενεργοποίηση της γειτονιάς και την ανανέωση της ταυτότητάς της, τόσο για τους ίδιους τους χρήστες της όσο και για την υπόλοιπη πόλη.
H νεοσύστατη καλλιτεχνική ομάδα που προέκυψε μέσα από το εργαστήριο σχεδίασε ένα σύνολο σύντομων δράσεων στη διαδρομή μεταξύ του κτιρίου των Παλαιών Σφαγείων και της οδού Σαπφούς και σας προσκαλεί να συμμετέχετε!
Έχοντας ως αφετηρία την πρακτική της τέχνης για την κοινωνική αλλαγή (art for social change), το συλλογικό έργο με τίτλο ΔΙΚΟ ΣΑΣ συνιστά το αποτέλεσμα μιας σειράς συναντήσεων, εργαστηρίων και συνδιαλλαγών ανάμεσα στους δημιουργούς και κατοίκους της περιοχής.
Δηλώστε συμμετοχή στην ηλεκτρονική φόρμα και γνωρίστε μια περιοχή της Θεσσαλονίκης τόσο ιδιαίτερη και σε πολλούς άγνωστη μέσα από το πρίσμα των καλλιτεχνών που εμπνεύστηκαν από αυτήν.
Kαλλιτεχνική διεύθυνση: Χρήστος Σαββίδης (καλλιτεχνικός διευθυντής LABattoir)
Επιμέλεια – Συντονισμός: Θωμάς Διάφας
Καλλιτέχνες: Φώτης Βαζάκας, Γιώτα Βαλαή, Φωτεινή Διβάνογλου, Ελάινε – Κωνσταντίνα Ελαφρού, Θανάσης Κριτσάκης, Στέλλα Μαστοροστερίου, Αδαμαντία Ξηρίδου, Αρχοντία Σακελλαρίου, Ευαγγελία Σπυροπούλου, Γιώργος Τάγκος, Άννη Τσεβδομαρία, Ιουλία Χαραλάμπους
Συνδιαμόρφωση: Άννη Τσεβδομαρία, Νίκος Δέμελης, Κέλλυ Κατή, Νατάσα Καρρά, Γιάννα Τσόκου
Εμψυχωτές: Λάζαρος Λαζαρίδης, Κωνσταντίνος Μελισσάς, Παναγιώτης Μητσόπουλος, Παύλος Tάνη
Ημερομηνίες & Ώρες:
9-10-11-12 Μαΐου
Αφετηρία 9-10/05: Παλιά Δημοτικά Σφαγεία, ώρα 20:00
Αφετηρία 11-12/05: Γωνία Οδών Σαπφούς & Πίψου, ώρα 19:00
Σε κάθε διαδρομή υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός θέσεων συνεπώς όσοι επιθυμούν να την παρακολουθήσουν θα πρέπει να συμπληρώσουν την αντίστοιχη φόρμα συμμετοχής.
Για να κάνετε κράτηση θέσης: https://forms.gle/scXrTJjQJ8zw119p9
Η συμμετοχή είναι δωρεάν.
Περισσότερα για το Δικό σας εδώ.
Site: www.labattoir.org