HomeCinemaΧρυσές σφαίρες 2024 - Οι νικητές

Χρυσές σφαίρες 2024 – Οι νικητές

Γράφει ο Λάζαρος Γεροφώτης

This image released by CBS shows Emma Stone accepting the award for best female actor in a motion picture for her role in “Poor Things” during the 81st Annual Golden Globe Awards in Beverly Hills, Calif., on Sunday, Jan. 7, 2024. (Sonja Flemming/CBS via AP)

Χθες ήταν η βραδιά των νικητών στις Χρυσές Σφαίρες 2024. Ο Γιώργος Λάνθιμος με την ταινία του “Poor Things” έφυγε με 2 βραβεία: Καλύτερης ταινίας στην κατηγορία Κωμωδία/Μιούζικαλ και Ά Γυναικείου ρόλου για την Emma Stone σε Κωμωδία/Μιούζικαλ.

Η ταινία “The Holdovers” του Ελληνικής καταγωγής Alexander Pein που βρέθηκε στο πρόσφατο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, απέσπασε τα βραβεία Ά Ανδρικού ρόλου σε Κωμωδία/Μιούζικαλ (Paul Giamatti) και Β’ Γυναικείου ρόλου (Da’Vine Joy Randolph).

Η Barbie περιορίστηκε στο νεοσύστατο βραβείο Cinematic and Box Office Achievement και το βραβείο τραγουδιού.

Μεγάλος νικητής της βραδιάς ήταν το Oppenheimer, όπου απέσπασε 5 βράβεια: Καλύτερης Δραματικής ταινίας, Σκηνοθεσίας, Α’ Ανδικού ρόλου σε Δράμα (Cillian Murphy), Β’ Ανδρικού ρόλου (Robert Downey Jr) και Μουσικής. Η “Ανατομία μίας πτώσης” έφυγε με τα βραβεία Καλύτερης Ξενόγλωσσης ταινίας και Σεναρίου.

Τέλος, το “Killers of the Flower Moon” έφυγε με το βραβείο Α’ Γυναικείου ρόλου σε Δράμα (Lily Gladstone), ενώ η τελευταία δημιουργία του Hayao Miyazaki “The Boy and The Heron”, απέσπασε το βραβείο καλύτερης ταινίας κινουμένων σχεδίων.

Στα τηλεοπτικά το “Succession” στην κατηγορία του Δράματος απέσπασε 4 βραβεία, ενώ από 3 βραβεία κέρδισαν το “The Bear” στην κατηγορία Κωμωδία και “Beef” στην κατηγορία
Limited Series, Anthology Series or Motion Picture Made for Television.

Σας είχαμε γράψει για το Beef πέρυσι τους λόγους που πρέπει να το δείτε στο Netflix. Ευκαιρία μετά την βράβευσή του να το ξεκινήσετε. Τέλος, το “The Crown” που ολοκληρώθηκε με τον 6ο και τελευταίο κύκλο τον Δεκέμβρη στο Netflix, απέσπασε το βραβείο Β’ Γυναικείου ρόλου σε σειρά για την εκπληκτική ερμηνεία της Elizabeth Debicki ως Πριγκίπισσα Diana.

Αναλυτικά οι νικητές:

Κινηματογράφος

Καλύτερη Δραματική ταινία:

“Oppenheimer” (Universal Pictures) (WINNER)
“Killers of the Flower Moon” (Apple Original Films/Paramount Pictures)
“Maestro” (Netflix)
“Past Lives” (A24)
“The Zone of Interest” (A24)
“Anatomy of a Fall” (Neon)

 

Καλύτερη Κωμωδία ή μιούζικαλ

“Barbie” (Warner Bros.)
“Poor Things” (Searchlight Pictures) (WINNER)
“American Fiction” (MGM)
“The Holdovers” (Focus Features)
“May December” (Netflix)
“Air” (Amazon MGM Studios)

Καλύτερη Σκηνοθεσία

Bradley Cooper — “Maestro”
Greta Gerwig — “Barbie”
Yorgos Lanthimos — “Poor Things”
Christopher Nolan — “Oppenheimer” (WINNER)
Martin Scorsese — “Killers of the Flower Moon”
Celine Song — “Past Lives”

Α’ Γυναικείος ρόλος σε Δραματική ταινία

Lily Gladstone — “Killers of the Flower Moon” (WINNER)
Carey Mulligan – “Maestro”
Sandra Hüller – “Anatomy of a Fall”
Annette Bening — “Nyad”
Greta Lee — “Past Lives”
Cailee Spaeny — “Priscilla”

Α’ Ανδρικός σε Δραματική Ταινία

Bradley Cooper — “Maestro”
Cillian Murphy — “Oppenheimer” (WINNER)
Leonardo DiCaprio — “Killers of the Flower Moon”
Colman Domingo — “Rustin”
Andrew Scott — “All of Us Strangers”
Barry Keoghan — “Saltburn”

Α’ Γυναικείος ρόλος σε Κωμωδία ή Μιούζικαλ

Fantasia Barrino – “The Color Purple”
Jennifer Lawrence – “No Hard Feelings”
Natalie Portman – “May December”
Alma Pöysti – “Fallen Leaves”
Margot Robbie – “Barbie”
Emma Stone – “Poor Things” (WINNER)

Α’ Ανδρικός ρόλος σε Κωμωδία ή Μιούζικαλ

Nicolas Cage — “Dream Scenario”
Timothée Chalamet — “Wonka”
Matt Damon — “Air”
Paul Giamatti — “The Holdovers” (WINNER)
Joaquin Phoenix — “Beau Is Afraid”
Jeffrey Wright — “American Fiction”

Β’ Γυναικείος ρόλος

Emily Blunt — “Oppenheimer”
Danielle Brooks — “The Color Purple”
Jodie Foster — “Nyad”
Julianne Moore — “May December”
Rosamund Pike — “Saltburn”
Da’Vine Joy Randolph — “The Holdovers” (WINNER)

Β’ Ανδρικός ρόλος

Willem Dafoe — “Poor Things”
Robert De Niro — “Killers of the Flower Moon”
Robert Downey Jr. — “Oppenheimer” (WINNER)
Ryan Gosling — “Barbie”
Charles Melton — “May December”
Mark Ruffalo — “Poor Things”

Καλύτερο Σενάριο

“Barbie” — Greta Gerwig, Noah Baumbach
“Poor Things” — Tony McNamara
“Oppenheimer” — Christopher Nolan
“Killers of the Flower Moon” — Eric Roth, Martin Scorsese
“Past Lives” — Celine Song
“Anatomy of a Fall” — Justine Triet, Arthur Harari (WINNER)

Καλύτερη Ταινία Κινουμενων Σχεδίων

“The Boy and the Heron” (GKids) (WINNER)
“Elemental” (Disney)
“Spider-Man: Across the Spider-Verse” (Sony Pictures)
“The Super Mario Bros. Movie” (Universal Pictures)
“Suzume” (Toho Co.)
“Wish” (Disney)

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία

“Anatomy of a Fall” (Neon) — France (WINNER)
“Fallen Leaves” (Mubi) — Finland
“Io Capitano” (01 Distribution) — Italy
“Past Lives” (A24) — United States
“Society of the Snow” (Netflix) — Spain
“The Zone of Interest” (A24) — United Kingdom

Καλύτερη Μουσική

Ludwig Göransson — “Oppenheimer” (WINNER)
Jerskin Fendrix — “Poor Things”
Robbie Robertson — “Killers of the Flower Moon”
Mica Levi — “The Zone of Interest”
Daniel Pemberton — “Spider-Man: Across the Spider-Verse”
Joe Hisaishi — “The Boy and the Heron”

Καλύτερο Τραγούδι

“Barbie” — “What Was I Made For?” by Billie Eilish and Finneas (WINNER)
“Barbie” — “Dance the Night” by Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson and Andrew Wyatt
“She Came to Me” — “Addicted to Romance” by Bruce Springsteen and Patti Scialfa
“The Super Mario Bros. Movie” — “Peaches” by Jack Black, Aaron Horvath, Michael Jelenic,
Eric Osmond, and John Spiker
“Barbie” — “I’m Just Ken” by Mark Ronson, Andrew Wyatt
“Rustin” — “Road to Freedom” by Lenny Kravitz

Κινηματογραφικό και εισπρακτικό επίτευγμα της χρονιάς

“Barbie” (Warner Bros.) (WINNER)
“Guardians of the Galaxy Vol. 3” (Disney)
“John Wick: Chapter 4” (Lionsgate Films)
“Mission: Impossible — Dead Reckoning Part One” (Paramount Pictures)
“Oppenheimer” (Universal Pictures)
“Spider-Man: Across the Spider-Verse” (Sony Pictures)
“The Super Mario Bros. Movie” (Universal Pictures)
“Taylor Swift: The Eras Tour” (AMC Theatres)

Τηλεόραση

Καλύτερη Δραματική Σειρά

“1923” (Paramount+)
“The Crown” (Netflix)
“The Diplomat” (Netflix)
“The Last of Us” (HBO)
“The Morning Show” (Apple TV+)
“Succession” (HBO) (WINNER)

Καλύτερη Μιούζικαλ ή Κωμική Σειρά

“The Bear” (FX) (WINNER)
“Ted Lasso” (Apple TV+)
“Abbott Elementary” (ABC)
“Jury Duty” (Amazon Freevee)
“Only Murders in the Building” (Hulu)
“Barry” (HBO)

Καλύτερη Μίνι-Σειρά ή Τηλεταινία

“Beef” (WINNER)
“Lessons in Chemistry”
“Daisy Jones & the Six”
“All the Light We Cannot See”
“Fellow Travelers”
“Fargo”

Α’ Γυναικείος ρόλος σε δραματική σειρά

Helen Mirren — “1923”
Bella Ramsey — “The Last of Us”
Keri Russell — “The Diplomat”
Sarah Snook — “Succession” (WINNER)
Imelda Staunton — “The Crown”
Emma Stone — “The Curse”

Α’ Ανδρικός Ρόλος σε δραματική σειρά

Pedro Pascal — “The Last of Us”
Kieran Culkin — “Succession” (WINNER)
Jeremy Strong — “Succession”
Brian Cox — “Succession”
Gary Oldman — “Slow Horses”
Dominic West — “The Crown”

Α’ Γυναικείος ρόλος σε Μιούζικαλ ή Κωμωδία σειρά

Ayo Edebiri — “The Bear” (WINNER)
Natasha Lyonne — “Poker Face”
Quinta Brunson — “Abbott Elementary”
Rachel Brosnahan — “The Marvelous Mrs. Maisel”
Selena Gomez — “Only Murders in the Building”
Elle Fanning – “The Great”

Α’ Ανδρικός ρόλος σε Μιούζικαλ ή Κωμωδία σειρά

Bill Hader — “Barry”
Steve Martin — “Only Murders in the Building”
Martin Short — “Only Murders in the Building”
Jason Segel — “Shrinking”
Jason Sudeikis — “Ted Lasso”
Jeremy Allen White — “The Bear” (WINNER)

Α’ Γυναικείος ρόλος σε Μίνι-Σειρά ή Τηλεταινία

Riley Keough — “Daisy Jones & the Six”
Brie Larson — “Lessons in Chemistry”
Elizabeth Olsen — “Love and Death”
Juno Temple — “Fargo”
Rachel Weisz — “Dead Ringers”
Ali Wong — “Beef” (WINNER)

Α’ Ανδρικός σε Μίνι-Σειρά ή Τηλεταινία

Matt Bomer — “Fellow Travelers”
Sam Claflin — “Daisy Jones & the Six”
Jon Hamm — “Fargo”
Woody Harrelson — “White House Plumbers”
David Oyelowo — “Lawmen: Bass Reeves”
Steven Yeun — “Beef” (WINNER)

Β’ Γυναικείος ρόλος σε Σειρά, Μίνι-Σειρά ή Τηλεταινία

Elizabeth Debicki — “The Crown” (WINNER)
Abby Elliott — “The Bear”
Christina Ricci — “Yellowjackets”
J. Smith-Cameron — “Succession”
Meryl Streep — “Only Murders in the Building”
Hannah Waddingham — “Ted Lasso”

Β’ Ανδρικός σε Σειρά, Μίνι-Σειρά ή Τηλεταινία

Billy Crudup — “The Morning Show”
Matthew Macfadyen — “Succession” (WINNER)
James Marsden — “Jury Duty”
Ebon Moss-Bachrach — “The Bear”
Alan Ruck — “Succession”
Alexander Skarsgård — “Succession”

Καλύτερη Ερμηνεία Stand-Up κωμωδίας για την τηλεόραση

Ricky Gervais — “Ricky Gervais: Armageddon” (WINNER)
Trevor Noah — “Trevor Noah: Where Was I”
Chris Rock — “Chris Rock: Selective Outrage”
Amy Schumer — “Amy Schumer: Emergency Contact”
Sarah Silverman — “Sarah Silverman: Someone You Love”
Wanda Sykes — “Wanda Sykes: I’m an Entertainer”

Related stories

5+1 σειρές που βγάζουν μάτι, μέρος Ε

  Αν έχουν βαλτώσει οι επιλογές σου, αν έχεις καιρό...

Τι να δεις στο Ertflix (δωρεάν!) αυτήν την εβδομάδα

γράφει η Εβελίνα Μηνά Η πλατφόρμα της ΕΡΤ συνεχίζει να...

Η ταβέρνα που ξέρει να γλεντάει στα Καρναβάλια

Για αυτή την ταβέρνα σας έχουμε ξαναπεί. Αλλά είναι...

Τι μπορεί να σώσει το Θεσσαλονικιώτικο καρναβάλι την τελευταία στιγμή

Μετά το μπλόκο που έβαλε η Τροχαία στη διεξαγωγή...