Ο Μπάμπης Αστράκης καταγόταν από το χωριό Πόρπη της Ροδόπης. Άνοιξε στην Εγνατία, δίπλα στην Καμάρα, το καφενείο Κομοτινή, που για τριάντα χρόνια υπήρξε σημείο συνάντησης των συγχωριανών του, αλλά και των Θρακιωτών της Θεσσαλονίκης, μόνιμων ή περαστικών.
Στο καφενείο του Μπάμπη εύρισκαν μια ζεστή και φιλόξενη γωνιά οι φοιτητές από την Πόρπη και τα περίχωρα. Η γυναίκα του, η Στέλλα, φρόντιζε να χορταίνει την πείνα τους με αυγά και μπόλικο ψωμί.
Ο Μπάμπης Αστράκης επέστρεψε στην Πόρπη και πρόσφερε υπηρεσίες επί πολλά χρόνια ως πρόεδρος της κοινότητας. Έφυγε από τη ζωή τον Αύγουστο, λίγους μήνες μετά τον θάνατο της συζύγου του.