HomeCinemaΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ | 26ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ | 26ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης

Η διαδικασία παραλαβής πραγματοποιείται καθημερινά στην Αποθήκη Γ’ από την Πέμπτη, 7 Μαρτίου έως και το Σάββατο 16 Μαρτίου 2024μεταξύ των ωρών 10:00 έως 18:00.

Για την παραλαβή χρειάζεται να έχετε μαζί σας αποδεικτικό της ταυτότητάς σας.

 

Οι ταινίες του 26ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης

ΤΑΙΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ

  • ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΑΝ ΤΟΝ ΠΙΑΝΙΣΤΑ / THEY SHOT THE PIANO PLAYER, Fernando TRUEBA & Javier MARISCAL, Spain-France, 2023, 104’

ΤΑΙΝΙΑ ΛΗΞΗΣ

  • ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΑΝΟΣ: ΠΙΣΩ ΑΠ’ ΤΗ ΜΑΡΚΙΖΑ / YANI SPANOS: A LIFE BEHIND THE MARQUEE, Aris DORIZAS, Greece, 118’

ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

  • ΑΓΝΩΣΤΟ ΤΟΠΙΟ / A NEW KIND OF WILDERNESS, Silje EVENSMO JACOBSEN, Norway, 2024, 84’
  • ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΚΟΡΜΙΑ / STRAY BODIES, Elina PSYKOU, Greece, Switzerland, Italy, Bulgaria, 2024, 110’
  • ΑΖΗΤΗΤΟΙ / UNCLAIMED, Marianna ECONOMOU, Greece, 2024, 75’
  • ΔΑΣΟΣ / FOREST, Lidia DUDA, Poland-Czech Republic, 2024, 84’
  • ΔΥΟ ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΗΛΟΦΑΓΩΘΟΥΝ / TWO STRANGERS TRYING NOT TO KILL EACH OTHER, Jacob PERLMUTTER & Manon OUIMET, UK-Denmark, 2024, 100’
  • ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΟΛΑ / AND SO IT BEGINS, Ramona S. DIAZ, USA-Philippines, 2024, 99’
  • ΝΥΧΤΕΡΙΝΑ / NOCTURNES, Anirban DUTTA & Anupama SRINIVASAN, India-USA, 2024, 83’
  • Ο ΚΛΕΜΜΕΝΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΜΟΥ / MY STOLEN PLANET, Farahnaz SHARIFI, Germany-Iran, 2024, 82’
  • Ο ΧΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛ ΠΟΤ / POL POT DANCING, Enrique SÁNCHEZ LANSCH, Germany-Norway, 2024, 101’
  • το μέρος που κοιμόμασταν / where we used to sleep, Matthäus WÖRLE, Germany, 2024, 82’
  • JOHATSU – ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΠΝΟΣ / JOHATSU – INTO THIN AIR, Andreas HARTMANN & Arata MORI, Germany-Japan, 2024, 85’
  • UNCLICKABLE, Babis MAKRIDIS, Greece,Cyprus, USA, 2024, 74’

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ NEWCOMERS

  • ΓΕΝΗΘΗΤΩ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΣΟΥ / MAY YOUR WILL BE DONE, Adrián SILVESTRE, Spain, 2024, 95’
  • ΓΥΑΛΙ, Η ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΖΗΣΑ / GLASS, MY UNFULFILLED LIFE, Rogier KAPPERS, The Netherlands, 2023, 94’
  • ΔΡΑΚΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΔΑΙΜΟΝΩΝ / FIGHTING DEMONS WITH DRAGONS, Camilla MAGID, Denmark, 2024, 93’
  • ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΘΕ ΝΥΧΤΑ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ / A TREE GROWS IN MY DREAMS EVERY NIGHT, Vid HAJNŠEK, Slovenia, 2024, 56’
  • ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ / A SHELTER OF ONE’S OWN, Éva TOURRENT, France, 2023, 73’
  • ΕΞΕΡΕΥΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ / A STRANGER QUEST, Andrea GATOPOULOS, Italy-USA, 2023, 90’
  • ΛΕΣΒΙΑ / LESVIA, Tzeli HADJIDIMITRIOU, Greece, 2023, 78’
  • ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ / TELL THEM ABOUT US, Rand BEIRUTY, Germany-Jordan, 2023, 92’
  • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝ / PANELLINION, Spyros MANTZAVINOS & Kostas ANTARACHAS, Greece, 2023, 81’
  • ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΕΣΥ / ETERNAL YOU, Hans BLOCK & Moritz RIESEWIECK, Germany-USA, 2024, 87’
  • TACK, Vania TURNER, Greece, 2024, 96’
  • TOUCHÉ, Martina MOOR, Italy-Belgium-Canada, 2023, 87’

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ >>FILM FORWARD

 

  • ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΜΠΝΤΟΥΛ ΣΤΗ ΛΕΪΛΑ / FROM ABDUL TO LEILA, Leila ALBAYATY, Germany-Belgium-Qatar-Saudi Arabia, 2023, 93’
  • ΓΚΟΝΤΑΡ, ΜΟΝΟ / ONLY GODARD, Arnaud LAMBERT & Vincent SORREL, France, 2023, 88’
  • ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΗΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ / DESIRE LINES, Jules ROSSKAM, USA, 2024, 83’
  • ΔΙΑΓΝΟΗΣΙΑ / DIAGNONSENSE, Ane-Martha TAMNES HANSGÅRD, Norway, 2024, 73’
  • ΠΡΩΤΟΓΑΛΑ / FIRST MILK, Panagiotis PAPAFRAGKOS, Greece, 2024, 46’
  • ΡΕΕΣ / REAS, Lola ARIAS, Argentina-Germany-Switzerland, 2024, 82’
  • ΣΑΟΥΝΤΡΑΚ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ / SOUNDTRACK TO A COUP D’ÉTAT, Johan GRIMONPREZ, Belgium-France-Netherlands, 2024, 150’
  • ΣΥΓΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ / HOLDING BACK THE TIDE, Emily PACKER, USA, 2023, 77’
  • ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ / THE FOREST IN ME, Rebecca E. MARSHALL, UK, 2024, 68’
  • ΧΡΥΣΟΤΙΛΗ / CHRYSOTILE, Sarah DEL PINO, France, 2024, 60’
  • AVANT-DRAG!, Fil IEROPOULOS, Greece, 2024, 92’

 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ IMMERSIVE

 

  • ΑΝΑΤΑΡΑΞΕΙΣ: JAMAIS VU / TURBULENCE: JAMAIS VU, Ben Joseph ANDREWS, Emma ROBERTS, Australia, 2023, 10’
  • ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ / EMPEROR, Marion BURGER & Ilan COHEN, France-Germany, 2023, 40’
  • ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ: ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ / DRAW FOR CHANGE: WE EXIST, WE RESIST, Mariana Cadenas SANGRONIS, Belgium, 2023, 15’
  • Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ / THE INTERVIEW, Thom VANDER BEKEN, Belgium-Germany, 2023, 40’
  • ΚΗΛΙΔΕΣ ΦΩΤΟΣ / SPOTS OF LIGHT, Adam WEINGROD, Israel-Canada, 2023, 14’
  • ΝΩΠΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ: ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ / FRESH MEMORIES: THE LOOK, Ondřej MORAVEC & Volodomyr KOLBASA, Czech Republic, 2023, 11’
  • THE MATRIARX, Julia BRUTON, Germany-Canada, 2023, 12’
  • TOM HOUSE – Η VR ΕΜΠΕΙΡΙΑ / TOM HOUSE THE VR EXPERIENCE, Carlos MARROQUIN & Marton JELINKO, Finland, 2023, 30’

 

IMMERSIVE ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

 

  • ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΟΥ «ΕΓΩ» / THE EYE AND I, Jean-Michel JARRE & Hsin-Chien HUANG, France-Taiwan, 2023, 55’

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ CITIZEN QUEER

 

  • Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ / THE QUEEN, Frank SIMON, USA, 1968, 66’
  • ΜΠΕΤΤΥ / BETTY, Dimitris STAVRAKAS, Greece, 1979, 34’
  • Ο ΑΙΩΝΑΣ ΤΗΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑΣ / THE HOMOSEXUAL CENTURY, Lionel SOUKAZ & Guy HOCQUENGHEM, France, 1979, 83’
  • ZIGGY STARDUST AND THE SPIDERS FROM MARS, D.A. PENNEBAKER, UK, 1979, 103’
  • ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΛΑΝΓΚΣΤΟΝ / LOOKING FOR LANGSTON, Isaac JULIEN, UK, 1989, 46’
  • Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΝΤΙΣΚΟ / DISCO’S REVENGE, Constantine GIANNARIS, UK, 1989, 24’
  • ΖΗΤΗΜΑ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΥ / A MATTER OF LIFE AND DEATH, Constantine GIANNARIS, UK, 1991, 13’
  • ΕΛΛΗΝΕΣ (ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΙ ΣΑΠΦΙΚΕΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ) / GREEKS (GREEK LOVE & SAPPHIC SOPHISTICATION), Constantine GIANNARIS, UK, 1991, 14’
  • ΝΙΤΡΙΚΑ ΦΙΛΙΑ / NITRATE KISSES, Barbara HAMMER, USA, 1992, 65’
  • ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΛΙ ΤΟΥ ΧΟΛΙΓΟΥΝΤ / THE CELLULOID CLOSET, Rob EPSTEIN & Jeffrey FRIEDMAN, USA, 1995, 102’
  • ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ / GENDERNAUTS, Monika TREUT, Germany-USA, 1999, 88’
  • Ο ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΤΟΥ ΧΤΑΠΟΔΙΟΥ / OCTOPUSALARM, Elisabeth SCHARANG, Austria, 2006, 107’
  • ΝΑ ‘ΣΑΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ / BE LIKE OTHERS, Tanaz ESHAGHIAN, Canada-Iran-UK-USA, 2008, 73’
  • 10 ΧΡΟΝΙΑ ATHENS PRIDE / 10 YEARS ATHENS PRIDE, Maria KATSIKADAKOU (CYBER), Greece, 2014, 6’
  • ΚΑΛΙΑΡΝΤΑ / KALIARDA, Paola REVENIOTI, Greece, 2015, 58’
  • QUEERCORE: HOW TO PUNK A REVOLUTION, Yony LEYSER, USA-Germany, 2017, 80’
  • ΛΕΣΒΙΕΣ, ΚΑΜΕΡΑ, ΠΑΜΕ! / DYKES, CAMERA, ACTION!, Caroline BERLER, USA, 2018, 61’
  • Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΜΗΔΕΝ / KILLING PATIENT ZERO, Laurie LYND, Canada, 2019, 98’
  • ΛΕΜΕΜΠΕΛ / LEMEBEL, Joanna REPOSI GARIBALDI, Chile-Colombia, 2019, 96’
  • QUEER JAPAN, Graham KOLBEINS, USA-Japan, 2020, 99’
  • DILDO RIOT, Maria KATSIKADAKOU (CYBER) & Nikos CHANTZIS, Greece, 2021, 9’
  • ΦΥΓΗ / FLEE, Jonas POHER RASMUSSEN, Denmark-France-Sweden-Norway, 2021, 93’
  • REBEL DYKES, Siân A. WILLIAMS & Harri SHANAHAN, UK, 2021, 95’
  • ΝΕΛΙ ΚΑΙ ΝΑΝΤΙΝ / NELLY & NADINE, Magnus GERTTEN, Sweden-Belgium-Norway, 2022, 93’
  • ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΑΙΣΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ / ON THIS WONDROUS SEA, Kalliopi LEGAKI, 2022, 17’
  • ΣΙΩΠΗΛΗ ΑΓΑΠΗ / SILENT LOVE, Marek KOZAKIEWICZ, Germany-Poland, 2022, 72’
  • ΑΚΟΕ/ΑΜΦΙ: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ (*ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟΥ…) / AKOE/AMFI: THE STORY OF A REVOLUTION (JUST TO SLEEP ON THEIR CHEST…), Iossif VARDAKIS, Greece, 2023, 71’
  • Ο ΚΩΔΙΚΑΣ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ / CODE OF FEAR, Apolain SIEWE, Germany-Cameroon, 2023, 84’
  • ΝΤΟΡΟΘΙ ΑΡΖΝΕΡ: ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ, QUEER, ΦΕΜΙΝΙΣΤΡΙΑ / DOROTHY ARZNER: PIONEER, QUEER, FEMINIST, Clara KUPERBERG & Julia KUPERBERG, France, 2023, 53’
  • των κοριτσιών / of girls, Wendelien van OLDENBORGH, The Netherlands-Japan, 2023, 43’
  • ΟΡΛΑΝΤΟ, Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΟΥ ΑΥΤΟΒΙΟΓΡΑΦΙΑ / ORLANDO, MY POLITICAL BIOGRAPHY, Paul. B. PRECIADO, France, 2023, 99’
  • ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ / WHO I AM NOT, Tünde SKOVRAN, Romania-Canada, 2023, 103’
  • ΘΕΡΜΗ ΤΑΙΝΙΑ / WARM FILM, Dragan JOVICEVIĆ, Serbia, 2024, 92’

 

SPOTLIGHT ΣΤΟΝ ΦΕΡΝΑΝΤΟ ΤΡΟΥΕΜΠΑ

 

  • CALLE 54, Fernando TRUEBA, Spain-France, 2000, 106’
  • ΤΣΙΚΟ ΚΑΙ ΡΙΤΑ / CHICO & RITA, Fernando TRUEBA & Javier MARISCAL, Spain-UK, 2010, 93’
  • ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΑΝ ΤΟΝ ΠΙΑΝΙΣΤΑ / THEY SHOT THE PIANO PLAYER, Fernando TRUEBA & Javier MARISCAL, Spain-France, 2023, 104’

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΗ

 

  • CHIP & OVI, Panayotis EVANGELIDIS, Greece, 2008, 45’
  • Η ΖΩΗ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΣΕΛΣΟ ΤΖΟΥΝΙΟΡ / THE LIFE AND DEATH OF CELSO JUNIOR, Panayotis EVANGELIDIS, Greece, 2012, 49’
  • ΛΑΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ / THEY GLOW IN THE DARK, Panayotis EVANGELIDIS, Greece, 2013, 68’
  • IRVING PARK, Panayotis EVANGELIDIS, Greece, 2019, 117’
  • ΟΙ ΓΑΜΟΙ ΤΗΣ ΤΗΛΟΥ / TILOS WEDDINGS, Panayotis EVANGELIDIS, Greece, 2022, 74’
  • ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ ΣΕ ΩΡΙΜΗ ΗΛΙΚΙΑ / A PORTRAIT OF THE COLLECTOR AS A MATURE MAN, Panayotis EVANGELIDIS, Greece, 2023, 56’
  • ΣΥΛΒΙΑ ΡΟΜΠΥΝ / SYLVIA ROBYN, Panayotis EVANGELIDIS, Greece, 2024, 105’

 

SPOTLIGHT ΣΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ

 

  • ΠΡΩΤΗ ΥΛΗ / PRIMAL MATTER, Dimitris PAPAIOANNOU, Greece, 2016, 17’
  • NOWHERE – DIRECTOR’S CUT, Dimitris PAPAIOANNOU, Greece, 2021, 43’
  • Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΤΑΥΡΟΥ (WORKING TITLE) / BULL’S HEART (WORKING TITLE), Eva STEFANI, Greece, 2024, 72’

ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ

  • 01, Dimitris MOUZAKITIS, Greece, 2024, 100’
  • 142 ΧΡΟΝΙΑ / 142 YEARS, Stelios KOULOGLOU, Greece, 2024, 74’
  • ΑΘΑΝΑΤΕΣ / IMMORTALS, Maja TSCHUMI, Switzerland-Iraq, 2024, 94’
  • ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΛΥΚΟΥΣ / AMONG THE WOLVES, Tanguy DUMORTIER & Olivier LARREY, France-Belgium, 2023, 82’
  • ΑΝΗΚΕΙΝ / BELONGING, Sævar GUĐMUNDSSON & Kreshnik JONUZI, Iceland-USA, 2023, 88’
  • ΑΝΗΣΥΧΑ ΟΝΕΙΡΑ: Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΠΟΛ ΣΑΪΜΟΝ / IN RESTLESS DREAMS: THE MUSIC OF PAUL SIMON, Alex GIBNEY, USA, 2023, 209’
  • ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ: ΞΑΦΝΙΚΑ Η ΜΝΗΜΗ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΘΥΜΑΤΑΙ / FAREWELL: AND SUDDENLY MEMORY BEGAN TO REMEMBER, Ada PITSOU, Greece, 2024, 40’
  • ΑΡΜΑΝΟΙ ΟΙ ΒΛΑΧΟΙ / ARMANI THE VLACHS, Michael KAMAKAS, Greece, 2023, 51’
  • ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΝΑΡΙΝΙ ΝΑ ΚΕΛΑΗΔΗΣΕΙ / LET THE CANARY SING, Alison ELLWOOD, USA-UK, 2023, 98’
  • ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ / REALM OF SATAN, Scott CUMMINGS, USA, 2023, 82’
  • ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ / FINDING THE MONEY, Maren POITRAS, USA, 2023, 95’
  • ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΕΙ@ / WE ARE PERFECT, Marek KOZAKIEWICZ, Poland, 2023, 61’
  • ΕΙΣ ΜΝΗΜΗΝ / IN MEMORIAM BIEL, Santi SUÁREZ-BALDRÍS, Spain, 2024, 69’
  • ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ / THAT DAY, Stratis VOGIATZIS & Dimitris KOURTIS, Greece, 2023, 40’
  • ΕΜΠΡΟΣ: ΕΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΕΝΟ ΘΕΑΤΡΟ / EMBROS: A FREE SELF-MANAGED THEATER, Alkistis KAFETZI, Greece, 2024, 71’
  • ΕΝΑΣ ΒΟΣΚΟΣ / A SHEPHERD, Louis HANQUET, France, 2024, 71’
  • ΕΝ ΕΣΟΠΤΡΩ – Ο ΠΑΠΑ-ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ / IN THE MIRROR – FATHER STAMATIS AND STAMATIS, Lena VOUDOURI, Greece, 2024, 81’
  • ΕΝΤΟΣ ΚΙ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ / HOME AND AWAY, Arto HALONEN, Finland, 2023, 112’
  • ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ / HOMECOMING, Suvi WEST & Anssi KOMI, Finland-Norway, 2023, 77’
  • Η ΕΪΠΡΙΛ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ / APRIL IN FRANCE, David BOARETTO, France, 2023, 77’
  • Η ΚΛΑΙΡΗ, ΤΙ ΚΑΝΕΙ; / HOW’S CLAIRE?, Chryssa TZELEPI, Greece, 2024, 77’
  • Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ / HOUSE WITH A VOICE, Kristine NRECAJ, Birthe TEMPLIN, Germany, 2024, 85’
  • Η ΧΟΝΤΡΗ ΣΟΥ ΦΙΛΗ / YOUR FAT FRIEND, Jeanie FINLAY, USA-UK, 2023, 97’
  • Η ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΛΗΣΜΟΝΗΜΕΝΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ / THE LAND OF FORGOTTEN SONGS, Vladimir NIKOLOUZOS, Greece-UK-Ukraine, 2023, 93’
  • Η ΨΥΧΗ ΤΩΝ ΜΠΟΣΑΛΕΣ / THE SOUL OF THE BOSSALES, François PERLIET, Haiti-France, 2024, 82’
  • ΘΑΥΜΑ ΣΤΟ ΓΚΥΛΣΠΟΝΓ / THE GULLSPÅNG MIRACLE, Maria FREDRIKSSON, Sweden-Norway-Denmark, 2023, 109’
  • ΘΟΛΑ ΝΕΡΑ / MURKY WATERS, Martin B. GULNOV, Denmark, 2023, 67’
  • ΚΑΘΩΣ ΦΤΑΝΕΙ Η ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ / AS THE TIDE COMES IN, Sofie HUSUM JOHANESSEN & Juan PALACIOS, Denmark, 2023, 88’
  • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΗΣ ΣΟΔΕΙΑΣ / TIME TO GATHER, Sofia BAIRRÃO, Portugal, 2023, 96’
  • ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΖΩΗ / I HAD A LIFE, Octavio GUERRA, Spain, 2023, 71’
  • ΚΑΤ’ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ / IN THE IMAGE OF HUMAN, Nicole ALEXANDROPOULOS, Greece, 2023, 64’
  • ΚΛΕΜΜΕΝΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ / INTERCEPTED, Oksana KARPOVYCH, Canada-France-Ukraine, 2024, 93’
  • ΚΟΡΝΙΖΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟΙΧΟΥΣ / HANGING WITHOUT WALLS, Lena KUŠNIERIKOVÁ & Jana DURAJOVA, Slovakia, 2023, 78’
  • ΛΑΣΠΗ / MUD, Ilya POVOLOTSKY, Russia, 2023, 50’
  • ΛΕΝΑΚΙ, ΔΥΟ ΦΩΤΙΕΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΚΑΤΑΡΕΣ / LENAKI, THE CURSE OF FIRE, Dimitris INDARES, Greece, 2024, 72’
  • ΛΩΞΗ / LOXY, Dimitris ZAHOS & Thanasis KAFETZIS, Greece, 2024, 87’
  • ΜΑΡΙΛΟΥ – ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ / MARILÚ ENCOUNTER WITH A REMARKABLE WOMAN, Sandrine DUMAS, France-Argentine, 2024, 85’
  • ΜΕΝΤΙΧΑ – ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ / MEDIHA, Hasan OSWALD, USA, 2023, 91’
  • ΜΕΤΡΩΝΤΑΣ ΠΡΟΒΑΤΑΚΙΑ / WOOLLY, Rebekka NYSTABAKK, Norway, 2024, 83’
  • ΜΠΛΕ ΚΑΡΜΠΟΝ / PELIKAN BLUE, László CSÁKI, Hungary, 2023, 79’
  • ΜΥΡΤΙΕΣ ΚΑΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑ ΛΕΥΚΑ ΜΕ ΜΑΚΡΥ ΜΙΣΧΟ / MYRTLES AND LONG-STEMMED WHITE ROSES, Christos KAPATOS, Greece, 2023, 79’
  • ΝΟΜΑΔΙΚΗ ΜΟΝΑΞΙΑ / NOMAD SOLITUDE, Sebastien WIELEMANS, France-Belgium, 2023, 88’
  • ΟΙ ΑΠΕΡΓΟΙ ΤΟΥ ΜΕΣΑΙΩΝΑ / CIOMPI, Agnes PERRAIS, France, 2023, 83’
  • ΟΙ ΒΙΟΙ ΤΟΥ ΕΝΤΟΥΑΡ ΛΟΥΙ / THE MANY LIVES OF ÉDOUARD LOUIS, François CAILLAT, France, 2023, 75’
  • ΟΙ ΩΡΑΙΕΣ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΛ / KABUL BEAUTY, Solène CHALVON-FIORITI & Margaux BENN, France, 2023, 51’
  • Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ / THE RED TEACHER, Stelios CHARALAMPOPOULOS, Greece, 2024, 100’
  • Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΡΠΑΚΤΙΚΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ – ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ / THE WORLD OF BIRDS OF PREY – RIGHT TO SURVIVAL, Lev PARASKEVOPOULOS, Greece, 2024, 129’
  • ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΟΙ / DREAMERS, Luc PETER & Stéphanie BARBEY, Switzerland-Germany, 2023, 83’
  • ΟΣΑ ΑΦΗΣΑΜΕ ΠΙΣΩ / IN THE REARVIEW, Maciek HAMELA, Poland-France-UKRAINE, 2023, 84’
  • ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΕΙΔΩΛΟ / BROKEN VIEW, Hannes VERHOUSTRAETE, Belgium, 2023, 75’
  • ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΟΙΝΟΥ / IN SEARCH OF AN AUDIENCE, Nicolas POTTAKIS, Greece, 2024, 73’
  • ΣΙΓΗ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ / SILENCE OF REASON, Kumjana NOVAKOVA, North Macedonia-Bosnia & Herzegovina, 2023, 64’
  • ΣΠΙΤΙ, ΟΧΙ ΣΠΙΤΙΚΟ / HOME SWEET HOME, Annika MAYER, Germany, 2023, 67’
  • ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ / SHADOW OF WAR, The Ad-hoc Film Collective, Moldova, 2024, 95’
  • ΣΥΓΚΟΜΙΔΗ / THE PICKERS, Elke SASSE, Spain-Italy-Portugal-Greece-Nepal, 2023, 80’
  • ΣΥΛΒΙΑ ΡΟΜΠΥΝ / SYLVIA ROBYN, Panayotis EVANGELIDIS, Greece, 2024, 105’
  • ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΑΝΤΕΡΣΟΝ / THE ANDERSSON BROTHERS, Johanna BERNHARDSON, Sweden-Finland, 2024, 84’
  • ΤΑ ΒΟΥΝΑ / THE MOUNTAINS, Christian EINSHØJ, Denmark, 2023, 89’
  • ΤΑΜΠΟΥ: ΤΟ ΣΙΝΕΜΑ ΤΟΥ ΑΜΟΣ ΓΚΟΥΤΜΑΝ / TABOO: AMOS GUTTMAN, Shauly MELAMED, Israel, 2024, 78’
  • ΤΖΟΡΤΖ ΠΛΑΤ ΛΑΪΝΣ: ΚΡΥΜΜΕΝΟΣ ΜΕΤΡ / HIDDEN MASTER: THE LEGACY OF GEORGE PLATT LYNES, Sam SHAHID, USA, 2023, 96’
  • ΤΙΣ / TISH, Paul SNG, UK, 2023, 90’
  • ΤΟ ΚΑΤΑ ΤΣΙΡΕΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ / THE GOSPEL ACCORDING TO CIRETTA, Caroline von der TANN, Italy-Germany, 2024, 75’
  • ΤΟ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ / THE ALEXANDER COMPLEX, Neasa NÍ CHIANÁIN, Ireland, 2024, 83’
  • ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΓΗΣ / SONGS OF EARTH, Margreth OLIN, Norway, 2023, 91’
  • ΥΠΗΡΕΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ / SERVING THE TRUTH, Nikos ASLANIDIS, Greece, 2023, 82’
  • ΥΠΟΘΕΣΗ ΝΤΙΜΙΤΡΙΕΦ / THE DMITRIEV AFFAIR, Jessica GORTER, The Netherlands, 2023, 96’
  • ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑΝ ΙΑΠΩΝΑ / THE MAKING OF A JAPANESE, Ema RYAN YAMAZAKI, Japan-USA-Finland-France, 2023, 99’
  • ΦΩΤΙΑ: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΙΤΑ ΠΑΛΕΝΜΠΕΡΓΚ / CATCHING FIRE: THE STORY OF ANITA PALLENBERG, Alexis BLOOM & Svetlana ZILL, USA, 2023, 111’
  • ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΡΟΥΧΑ: ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΣΙΑ ΦΙΛΝΤ / HAPPY CLOTHES: A FILM ABOUT PATRICIA FIELD, Michael SELDITCH, USA, 2023, 100’
  • CINÉMA LAIKA, Veljko VIDAK, Finland-France, 2023, 81’
  • DOURGOUTI TOWN, Dimitris BAVELLAS, Greece, 2024, 88’
  • EL SHATT – ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΟΥΤΟΠΙΑΣ / EL SHATT – A BLUEPRINT FOR UTOPIA, Ivan RAMLJAK, Croatia-Serbia, 2023, 96’
  • HOTEL METALURG, George VARSIMASHVILI & Jeanne NOUCHI, France-France, 2023, 73’
  • SINFONIETTA-ΠΟΛΗΣ, ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ DZIGA VERTOV / CITY-SINFONIETTA, CONVERSATIONS WITH DZIGA VERTOV, Dimitris THEODOROPOULOS, Greece, 2023, 80’
  • VANESSA VINSON VIBES, Andreas SIADIMAS, Greece, 2024, 91’
  • VAVEL THE BAND, Michalis AGRAFIOTIS, Greece, 2023, 77’
  • ZINZINDURRUNKARRATZ, Oskar ALEGRIA SUESCUN, Spain, 2023, 90’

ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

  • ΑΝΑΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ / RE-CREATIONS, Polina MOSHENSKA, UK, 2024, 15’
  • ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ 817 / OBJECT 817, Olga LUCOVNICOVA, Belgium, 2024, 22’
  • ΒΟΥΒΑ ΔΑΚΡΥΑ / SILENT TEARS, Kees-Jan MULDER & Jaap van HEUDSEN, The Netherlands, 2023, 31’
  • ΔΙΕΡΕΥΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ / INQUEST OF LOVE, Audrey BAUDUIN, France, 2024, 17’
  • ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΧΡΟΝΟΣ / TIME TAKES A CIGARETTE, Aya KORETZKY, Portugal, 2023, 33’
  • ΖΙΖΙ / GIGI, Cynthia CALVI, France, 2023, 14’
  • ΖΩΗΡΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΚΟΥΝΕ ΦΩΝΕΣ / DISCUSSIONS ANIMÉES ENTRE ENTENDEURS DE VOIX, Tristan THIL, France, 2023, 12’
  • Η ΔΑΦΝΗ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΚΟΡΜΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΗΓΕ ΣΕ ΦΥΛΛΑ / DAPHNE WAS A TORSO ENDING IN LEAVES, Catriona GALLAGHER, Italy-Greece-UK, 2024, 14’
  • Η ΚΥΨΕΛΗ / THE HIVE, Salah EL AMRI, Switzerland, 2023, 20’
  • Η ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ / THE FILM YOU ARE ABOUT TO SEE, Maxime MARTINOT, France, 2023, 11’
  • ΛΑΧΤΑΡΑ ΓΙΑ ΦΩΣ / LONGING FOR LIGHT, Alba CROS PELLISÉ, Spain, 2023, 11’
  • ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ / SHROOMS, Jorge JÁCOME, Portugal, 2023, 18’
  • ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ / MIGRATIONS WE ARE, Laura BARI, Canada-France, 2024, 7’
  • ΜΙΑ ΑΛΟΗ, ΕΝΑΣ ΦΙΚΟΣ, ΕΝΑ ΑΒΟΚΑΝΤΟ ΚΑΙ ΕΞΙ ΔΡΑΚΑΙΝΕΣ / ONE ALOE, ONE FICUS, ONE AVOCADO AND SIX DRACAENAS, Marta SMERECHYNSKA, France-Ukraine, 2023, 8’
  • ΜΙΑ ΑΣΙΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ / AN ASIAN GHOST STORY, Bo WANG, The Netherlands-Hong Kong, 2023, 37’
  • ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΑΣΟΣ / NOCTURNE FOR A FOREST, Catarina VASCONCELOS, Portugal, 2023, 16’
  • ΞΕΧΝΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΛΕΝΙΝ / FORGETTING LENIN, Inka ACHTÉ & Einari PAAKKANEN, Finland, 2024, 6’
  • Ο ΤΕΛΑΛΗΣ / THE TOWN CRIER, Vagelis PYRPILIS, Greece, 2024, 21’
  • ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΑΡΕΣΤΟΣ / HOW TO PLEASE, Elina TALVENSAARI, Finland, 2023, 27’
  • ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΩΝ / CONVENTIONS OF CONTRACTS, Stefanos MONDELOS, Greece, 2023, 27’
  • ΤΟ ΠΟΡΤΡΕΤΟ: Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΡΟΡΡΗΣ ΖΩΓΡΑΦΙΖΕΙ ΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΟ ΑΒΕΡΩΦ / THE PORTRAIT: YORGOS RORRIS PAINTS EVANGELOS AVEROFF, Kalliopi ALEXIADOU & Antonis SYMEONIDIS, Greece, 2023, 30’
  • ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΛ / LAST SONG FROM KABUL, Kevin McDONALD & Ruhi HAMID, UK-Qatar-Portugal, 2023, 34’
  • ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ / THERE ARE PEOPLE IN THE FOREST, Szymon RUCZYŃSKI, Poland, 2023, 10’
  • QUEER ΣΤΟ ΜΕΤΩΠΟ ΤΗΣ ΟΥΚΡΑΝΙΑΣ / QUEER FIGHTERS OF UKRAINE, Alex KING & Angelika USTYMENKO, The Netherlands, 2023, 30’

TOP DOCS

  • Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΖΟΛΑ / THE ZOLA EXPERIENCE, Gianluca MATARRESE, Italy-France, 2023, 105’
  • ΙΜΠΕΛΕΝ / IBELIN, Benjamin REE, Norway, 2024, 104’
  • ΚΥΚΝΕΙΟ ΑΣΜΑ / SWAN SONG, Chelsea McMULLAN, Canada, 2023, 103’
  • ΛΕΓΕ ΜΕ ΜΠΙΛ / YOU CAN CALL ME BILL, Alexandre O. PHILIPPE, USA, 2023, 96’
  • ΜΑΓΙΚΟ ΒΟΥΝΟ / MAGIC MOUNTAIN, Nik VOIGT & Mariam CHACHIA, Georgia, 2023, 73’
  • ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ / ONE BULLET, Carol DYSINGER, UK-Denmark-USA, 2023, 92’
  • ΝΙΟΤΗ (ΑΝΟΙΞΗ) / YOUTH (SPRING), Wang BING, France-Luxembourg-The Netherlands, 2023, 215’
  • ΝΤΑΡΙΟ ΑΡΤΖΕΝΤΟ: ΠΑΝΙΚΟΣ / DARIO ARGENTO PANICO, Simone SCAFIDI, UK, 2023, 98’
  • Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΥΡΑ / MAN IN BLACK, Wang BING, France-USA-UK, 2023, 61’
  • Ο ΡΙΚΑΡΝΤΟ ΚΑΙ Η ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ / RICARDO AND THE PAINTING, Barbet SCHROEDER, Switzerland-France, 2023, 106’
  • ΟΛΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ / EVERY LITTLE THING, Sally AITKEN, Australia, 2024, 93’
  • ΠΟΛΗ ΥΠΟ ΚΑΤΟΧΗ / OCCUPIED CITY, Steve MCQUEEN, The Netherlands-UK-USA, 2023, 266’
  • ΤΕΧΑΤΣΑΠΙ / TEHACHAPI, JR, France, 2023, 92’
  • ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ ΝΤΑΛΤΟΝ / DALTON’S DREAM, Kim LONGINOTTO & Frank MURRAY BROWN, UK-USA, 2023, 92’
  • HOLLYWOODGATE, Ibrahim NASH’AT, Germany-USA, 2023, 91’
  • MENUS-PLAISIRS – LES TROISGROS, Frederick WISEMAN, France-USA, 2023, 240’
  • RYUICHI SAKAMOTO | OPUS, Neo SORA, Japan, 2023, 103’
  • SORRY/NOT SORRY, Caroline SUH & Cara MONES, USA, 2023, 90’
  • TEACHES OF PEACHES, Judy LANDKAMMER & Philip FUSSENEGGER, Germany, 2024, 102’
  • VIVA VARDA!, Pierre-Henri GIBERT, France, 2023, 68’

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

  • ΕΙΚΟΝΕΣ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ / PICTURES OF GHOSTS, Kleber MENDONÇA FILHO, Brazil, 2023, 93’
  • ΝΑΒΑΛΝΙ / NAVALNY, Daniel ROHER, USA, 2022, 99’
  • Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ / AGENT OF HAPPINESS, Dorottya ZURBO & Arun BHATTARAI, Bhutan-Hungary, 2024, 90’
  • UNDERWONDER, Kostas KARYDAS, Greece, 2024, 51’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΜΑΝΙΦΕΣΤΑ

  • Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ / MAN WITH THE MOVIE CAMERA, Dziga VERTOV, USSR, 1929, 67’
  • ΠΡΑΓΜΑΤΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ / ON VENOM AND ETERNITY, Isidore ISOU, France, 1951, 124’
  • ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ / CRITIQUE OF SEPARATION, Guy DEBORD, France, 1961, 18’
  • ΣΙΝΕΜΑ ΒΕΡΙΤΕ / CINÉMA VÉRITÉ: DEFINING THE MOMENT, Peter WINTONICK, Canada, 1999, 103’
  • ΤΑ ΠΕΝΤΕ ΕΜΠΟΔΙΑ / THE FIVE OBSTRUCTIONS, Jorgen LETH & Lars von TRIER, Denmark-Belgium-Switzerland-France, 2003, 91’

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

  • Η ΔΟΚΙΜΗ / THE REHEARSAL, Jules DASSIN, UK-Greece, 1974, 88’
  • Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΓΛΑΥΚΑΣ – ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Η Η ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ / THE OWL’S LEGACY – DEMOCRACY, OR CITY OF DREAMS – Chris MARKER, France, 1990, 27’
  • ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ / DEMOCRACY, David BERNET, Germany-France, 2015 105’
  • Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥ / THE KILLING OF A JOURNALIST, Matt SARNECKI, Denmark, 2022, 100΄

ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ+

 

  • ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΡΙΟΠΟΥΛΟΣ: Ο ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΜΕΛΙΩΤΗΣ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ / YANNIS KYRIOPOULOS: THE MODERN INTELLECTUAL AND THE FOUNDER OF HEALTH ECONOMICS, Niovi ANAZIKOU, Greece, 2023, 71’
  • ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΣΙΜΟΠΟΥΛΟΣ: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΑΞΙΔΕΨΕ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ / DIONYSIS SIMOPOULOS: THE MAN WHO TOOK US TO THE UNIVERSE, Nikos MEGRELIS, Greece, 2023, 24’
  • ΕΒΡΟΣ – 17 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ / EVROS – 17 DAYS LATER, Athanasios GIOUMPASIS, Greece, 2023, 17’
  • ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ: Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΦΛΕΓΕΤΑΙ / DISASTER THEORIES: OUR PLANET IN FLAMES, Dimitris TZETZAS, Greece, 2023, 42’
  • ΙΛΑΤΣ’ / ILATS’, Elisavet LALOUDAKI & Massimo PIZZOCARO, Greece, 2024, 11’
  • ΚΟΝΤΡΑΜΠΑΝΤΟ – ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗ ΜΕΛΠΩ / CONTRABANDO – SEEKING MELPO, Vouvoula SKOURA, Greece, 2023, 71’
  • ΛΑΪΚΟΙ ΒΑΡΔΟΙ – ΣΤΙΓΜΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ / FOLK BARDS – MOMENTS OF THEIR LIVES AND OURS, Thanos KOUTSANDREAS, Greece, 2023, 108’
  • ΜΕΤΑΒΑΣΗ / MOVING, Dominikos IGNATIADIS, Greece, 2024, 70’
  • ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ / METAMORPHOSIS, Costas ATHOUSAKIS, Greece, 2024, 90’
  • ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΧΥ ΣΤΗ ΦΑΝΕΛΑ / THE WHEAT ON THE SHIRT, Yannis KANAKIS & Anna PSARRA & Yannis PANAYIOTARAKOS, Greece, 2023, 48’
  • ΜΠΙΜΣΑ / BIMSA, Tasos GEORGIOU, Greece, 2023, 65’
  • ΝΗΣΙΑ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ – ΓΥΑΛΙ / ISLANDS ON THE EDGE – GYALI, Dionysia KOPANA & Yorgos SAVOGLOU, Greece, 2023, 25’
  • ΟΙ ΕΛΕΥΣΙΝΙΟΙ / THE ELEUSINIANS, Filippos KOUTSAFTIS, Greece, 2023, 108’
  • ΟΙ ΠΕΙΡΑΤΕΣ ΤΗΣ ΓΡΑΜΒΟΥΣΑΣ / PIRATES OF GRAMVOUSA, Dimitra BABADIMA, Greece, 2024, 78’
  • ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΗΡΩΙΚΟΙ ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ / CONSTRUCTION WORKERS, OUR HEROIC COMRADES, Ioannis XYDAS, Greece, 2023, 57’
  • ΤITI – ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΩΝΑ / TITI – IN CYCLONE’S WAKE, Natasha BLATSIOU, Greece, 2023, 28’
  • ΤΕΙΧΗ / WALLS, Christos SARRIS, Greece, 2023, 12’
  • ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ / THE GYM, Pavlos KOSMIDIS, Greece, 2023, 65’
  • ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ / THE MISSING PIECE, Angelos TSATSIS, Greece, 2023, 75’
  • GAS STATION ΄Η ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΤΗΣ ΛΑΧΩΡΗΣ / GAS STATION OR THE PIGEONS OF LAHORE, Thomas SIDERIS, Greece, 2024, 70’
  • OMI-DO, Nickolas PAPADIMITRIOU, Greece, 2024, 26’

 

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ – ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

  • ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΑΝΟΣ: ΠΙΣΩ ΑΠ’ ΤΗ ΜΑΡΚΙΖΑ / YANI SPANOS: A LIFE BEHIND THE MARQUEE, Aris DORIZAS, Greece, 2023, 118’
  • EXERGUE – ON DOCUMENTA 14, Dimitris ATHYRIDIS, 2024, 840’

 

SPOTLIGHT ΣΤΗ ΜΑΡΙΑ ΚΑΛΛΑΣ

 

  • ΜΑΙΡΗ, ΜΑΡΙΑΝΝΑ, ΜΑΡΙΑ: ΤΑ ΑΓΝΩΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΛΛΑΣ / MARY, MARIANNA, MARIA – THE UNSUNG GREEK YEARS OF CALLAS, Michalis ASTHENIDIS & Vasilis LOURAS, Greece, 2023, 103’
  • ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΤΟΥ ΣΥΛΛΕΚΤΗ ΣΕ ΩΡΙΜΗ ΗΛΙΚΙΑ / A PORTRAIT OF THE COLLECTOR AS A MATURE MAN, Panayotis EVANGELIDIS, Greece, 2023, 56’

 

ΜΝΗΜΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΤΟΥ ΧΟΡΤΙΑΤΗ

  • ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΤΟΥ ΧΟΡΤΙΑΤΗ / THE HORTIATIS HOLOCAUST, Kostas EFRAIMIDIS, Greece, 1996, 51’
  • ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ / THE CHRONICLE OF AN EXTERMINATION, Chryssa TZELEPI & Akis KERSANIDIS, Greece, 2013, 91’

NEXTGEN

  • ΑΝΗΚΕΙΝ / BELONGING, Sævar GUĐMUNDSSON & Kreshnik JONUZI, Iceland-USA, 2023, 88’
  • Η ΕΪΠΡΙΛ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ / APRIL IN FRANCE, David BOARETTO, France, 2023, 77’
  • ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΦΤΕΡΟΥΓΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ / UNDER THE WING OF A NIGHT, Lesia DIAK, Ukraine-Belgium-Hungary-Portugal, 2023, 19’
  • ΚΟΛΛΗΤΕΣ / BEST FRIENDS, Marianne HOUGEN-MOURAGA, Denmark-Norway, 2023, 21’
  • ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠ’ ΤΟ ΣΠΙΤΙ / GIRL AWAY FROM HOME, Simon LERENG WILMONT & Alisa KOVALENKO, Denmark-Norway, 2023, 22’
  • ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΕ ΣΤΟΧΟΥΣ / GIRL WITH GOALS, Camilla MAGID & Anam ABBAS, Denmark-Norway, 2023, 20’
  • ΛΕΓΕ ΜΕ ΛΟΟΥΑΝΤ / NAME ME LAWAND, Edward LOVELACE, UK, 2023, 86’
  • ΜΙΣΘΟΣ ΔΙΨΑΣ / THE WAGE OF THIRST, Gildas Ignace RAZAFIMAMPIONONA, Madagascar, 2021, 3’
  • ΝΕΥΡΟΤΥΠΟΙ / NEUROTYPES, Maija HIRVONEN, Finland, 2024, 76’
  • Ο ΤΟΝΤ ΚΑΙ Η ΣΟΥΠΕΡ ΣΤΕΛΛΑ / TODD AND SUPER-STELLA, Mari MONRAD VISVEN, Norway, 2024, 81’
  • ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ / MOBILE SCHOOL TRAVELS, Lucas PALEOCRASSAS, Greece, 2024, 11’
  • ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΤΑΜΑΡΙΝΔΟΥ / THE TAMARIND SINGER, Kaspar ASTRUP SCHRÖDER, Denmark-Norway, 2023, 22’
  • ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ / UNTIL I FLY, Kanishka SONTHALIA &, Siddesh SHETTY, India-France, 2024, 90’

 

Related stories

Το σπίτι του Δημήτρη Αμελαδιώτη είναι ένα έργο τέχνης σε εξέλιξη

WHO IS WHO: Μου αρέσει να παρουσιάζομαι ως εικαστικός,...

Οι ταινίες της εβδομάδας 25.04-01.05.2024

Γράφει ο Λάζαρος Γεροφώτης Η κατρακύλα στα εισιτήρια των κινηματογράφων...

Η Μαρίτα Καρυστηναίου δημιουργεί τα φωτιστικά των ονείρων σας

φωτογραφίες: Μαρία Ευσταθιάδου Η Decolight λειτουργεί από το 2010 και...

Ψηλά στο Εσκί Ντελίκ, αναμνήσεις μιας άλλης ζωής

Ήταν μικρές κι αθώες κοπελούδες σαν ήρθανε απ’ την...