της Βιολέτας Λεμόνα
Μήνας: Μάιος
Μέρος: πέριξ της Οδού Σοφούλη
Μέρα: Παρασκευή
Ώρα: Πρωινή
Καιρoς: Αίθριος
Τι κάνεις όταν σε ενημερώνουν ότι ένα προγραμματισμένο ραντεβού σου στην περιοχή της Σοφούλη θα καθυστερήσει περίπου ένα εικοσάλεπτο; Περπατάς, παρατηρείς και αφουγκράζεσαι τα στενά του 5ου Διαμερίσματος.
Το πράσινο στο Ντεπώ είναι ίσως ελαφρώς πυκνότερο απ’ό,τι σε άλλες περιοχές της πόλης. Μπροστά σου εμφανίζεται πλούσιο γιασεμί. Ορμάς να εισπνεύσεις το άρωμά του.
Ανάμεσα στις πολυκατοικίες, σε αυτά τα υποτυπώδη παρκάκια, επικρατεί απόλυτη ησυχία και δροσιά. Ακούγονται τιτιβίσματα και πράγματα που σέρνονται στα πίσω μπαλκόνια των πολυκατοικιών.
Η πίσω αυλίτσα της «Laika» ετοιμάζεται να αξιοποιήσει την σπάνια ηλιόλουστη Παρασκευή αυτής της εντελώς βροχερής άνοιξης.
Πού και πού συναντάς σκασμένα στο έδαφος νεράντζια. Άραγε το γλυκό του κουταλιού από “αστικά” νεράντζια θα ήταν παρακινδυνευμένο; Μία απορία που θα παραμείνει απορία.
Στέλνοντας το βλέμμα λίγο πιο μακριά και ψηλά, το φουγάρο του εργοστασίου Αλλατίνη σε κοιτάει ρημάζοντας.
Συνεχίζεις να περπατάς παραμένοντας σε κοντινή ακτίνα. Στο «Ωραίον Ντεπώ», συζητήσεις ήπιων τόνων, χωρίς όμως τη χαλαρότητα και την ευθυμία του Σαββατοκύριακου.
Κάνοντας στροφή 180 μοιρών έρχεσαι πρόσωπο με πρόσωπο με τα απομεινάρια της Οικίας Λαζάρ. Αφιερώνεις, δικαιωματικά, εκεί το τελευταίο πεντάλεπτο πριν επιστρέψεις στον αρχικό προορισμό σου.
Περισσότερη Θεσσαλονίκη: instagram.com/thessalonicious