HomeΘέματαΕτοιμαστείτε για το 6ο Thessaloniki International Short...

Ετοιμαστείτε για το 6ο Thessaloniki International Short Film Festival!!!

Ετοιμαστείτε για το 6ο Thessaloniki International Short Film Festival!!!

Και φέτος η βάση των φίλων του Φεστιβάλ θα βρίσκεται στην αίθουσα του κινηματογράφου/Κέντρο Πολιτισμού ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (απέναντι από τον Λευκό Πύργο). Συνολικά το πρόγραμμα περιλαμβάνει την προβολή 132 έργων από 20 χώρες. 

Εκτός από τις εντυπωσιακές ατομικές συμμετοχές και τα καλύτερα ελληνικά της χρονιάς, το φεστιβάλ θα έχει και 7 ειδικά αφιερώματα : 

–  Cinema Quebecois
–  Best from France/ uniFrance
–  New Danish Cinema
–  Basque Cinema
–  Αφιέρωμα στο ΜΟΝΟΠΛΑΝΟ
–  LODZ Film School,Poland
–  Best of Athens ISFF Psarokokalo

Επίσης στο πρόγραμμα υπάρχουν δύο εξαιρετικές ειδικές προβολές πού θα ενθουσιάσουν: πρόκειται για τις ταινίες Directing Hell, ντοκυμαντέρ τού Χρήστου Χουλιάρα γιά τον αξέχαστο Νίκο Νικολαίδη και Gesmoord  τής Mieke Daneels.
Προσκεκλημένοι της φετινής διοργάνωσης είναι ο Hilmi Etikan, Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Istanbul Short Film Festival τα τελευταία 24 χρόνια με μια επιλογή από τα αγαπημένα του έργα, όπως και οι Γάλλοι σκηνοθέτες Tom Gargonne (Le Grand Bain), Wim Vanacker (The Naked Leeding The Blind) και Alexandre Mermaz (Sans Voix).

Οι προβολές θα αρχίζουν στις 4μμ κάθε μέρα και θα κρατάνε έως τις 12μμ. Η είσοδος για όλη την ημέρα (16.00 – 00.00, σύνολο 7 ώρες σινεμα) είναι 5 ευρώ ενώ για τους φανατικούς υπάρχει και pass και γιά τις 5 μέρες με τιμή 15 ευρώ.
Με μοναδικό στόχο την υψηλή ποιότητα και την ικανότητα να προβάλλει και να ξεχωρίζει δημιουργίες οι οποίες αργότερα διακρίθηκαν σε πολλά ξένα φεστιβάλ,το TISFF έχει αποσπάσει ενθουσιώδεις κριτικές, ενώ τα “best of TiSFF” έχουν προβληθεί  στα φεστιβάλ Λισσαβώνας, Πόρτο, Βελιγραδίου, Σμύρνης, Μπρίστολ, Αθηνών, Βαρκελώνης & Λος Άντζελες. To 6o ΤiSFF θα είναι μια κινηματογραφική φιέστα πού δεν πρέπει να χάσετε. 

Χορηγός επικοινωνίας του TiSFF είναι ο Εξώστης.

Το πρόγραμμα αναλυτικά:

Wednesday 12/12

Program # 1

IKETES Lazaros Andriotis 20’ Greece

FROM HER TO ETERNITY Kondo Reiko 14’ France

THE WEAKER SEX Fotis Velentzas 4’ Greece

CINEZAS / ASHES Gwenn Joyaux 10 Argentina

REFUGIO 115 Ivan Villamel Sanchez 8’ Spain

IASIS Ch.Margaris/St.Germanakou Kopsini 10’ Greece

ASKER Murat Cetinkaya 13’ Turkey

FRANKIE Rick Niebe 5’ Italy

TOGETHER FOREVER Alexei Shabarov 12’ Russia

NOISE P.Adamski/Kataryna Kijek 7’ Poland

A SIMPLE PLAN George Iliopoulos 20’ Greece

A MAN Katerina Gkioulmichalaki 6’ U.K./Greece

LODZ National Film School, Poland

* WITHOUT SNOW Magnus von Horn 35’

* SUMMERTIME Cyprian Piwowarksi 9’

* FROZEN STORIES Grzegorz Jaroszuk 26’

Program #2

ZODIAC Konstantina Kotzamani 29’ Greece

SNAIL Giannis Haritidis 9’ Greece

ANY KIND OF INFINITE Roi Fernandez 18’ Spain/USA

THE LAST SCENE Sadaf Foroughi 5’ Iran/Canada

EL TRAYECTO Nadia Navarro 10’ Spain

ELEGIA Fred L’ Epee/Dimitra Pouliopoulou 7’ Switzerland/Greece

LE BAIN Joao Vieira Torres 6’ France/Brazil

BOY STORY Thanasis Angelopoulos 17’ Greece

RITUAL Zbignew Czapla 6’ Poland

WITHOUT PERMISSION Christos Pitharas 7’ Greece

A WONDERFUL DAY Yossi Meiri 24’ Israel

LOOKING FOR CHARLIE Giorgos Elianos 5’ Greece

UNDER PRESSURE Nikos Skoulas 15’ Greece

Thursday 13/12

Program#1

IN PUBLIC Maria Ligkou 10’ Greece

FIRST LADY OF DUBRAVA Barbara Vekaric 20’ Croatia

TU & EU Edward Shieh 14’ Portugal/USA

DONALD’S FEATHERS Christos Pitharas 20’ Greece

BLACK TEMPEST Nikos Kallaras 14’ Greece

1455, 1456 Domante Urmonaite 12 Lithuania

SIDEWALK Binevsa Berivan 17’ Belgium

DAD, LENIN & FREDDY Rinio Dragasaki 20’ Greece

GASSAL Merve Ince 10’

Tribute to ONE TAKE / MONOPLANA onetakefilmfestival/Zagreb

* INCIDENT BY A BANK Ruben Ostlund 12’

* HOLIDAY HARMONY Christine Dorner 6’

* MORNING NEWS & A SINGING BIRD Rainbow Chun/Chi Kiu 4’

* FIELD, CLOWNS, APPLE Shota Gamisonia 12’

Program #2

TRIBUTE to Mr. Hilmi Etikan, Istanbul ISFF…his FAVORITE SHORTS

* LA DOUCHE Michel Kammoun

* VAGABOND SHOES Jackie Oudney

* DANSE MACABRE Pedro Pires

* LA CARTE Stefan Le Lay

* NEXT FLOOR Denis Villeneuve

* THERMES Banu Akseki

TRFCK Zisis Kokkinidis/Ion Papaspyrou 19’ Greece

THE NAKED LEADING THE BLIND Wim Vanacker 15’ France

BIANKA Gabor Fabricius 10’ Hungary

IL ETAIT UNE FOIS UN ARTIST Arjan Brentjes 7’ Netherlands

JUST A PERFECT DAY Evris Papanikolas 6’ Greece

MEDEA Clio Fanouraki 12’ Greece

AFTER YOU Eleni Katsoni 7’’ Germany

SPLASH Herminio Cardiel 4’ Spain

HANDSET TYPE Andreas Siadimas 10’ Greece

CURVAS David Galindo 3’ Spain

A SECRET Dennis Petersen 8:30 Sweden

Friday 14/12

Program #1

WHEN THEY SLEPT Maryam Touzani 17’ Morocco

PHOTOGRAPHIC MEMORY Igor Stanojevic 6’ Serbia

MOONLIGHT ROMANCE Andreas Sousouris 15’ Greece

VICIOUS CIRCLE Sotiris Georgantas 5:30 Greece

OTOBUS Olgu Baran Kubilay 16’ Turkey

YOU SHALL NOT LEAVE THE WAY Veronika Czemilova 7’ Czech Republic

SANS VOIX/SPEECHLESS Alexandre Mermaz 16:30 France

JAFAR/OUK AN LAVEIS PARA TOY MI EHONTOS Nancy Spetsioti 6’ Greece

BEYOND THE RIVER/MATANE LUMIT Sabir Kanaqi 19’ Albania

THE END OF THE WORLD Chris Downs 20’ Spain

TWO CENTS Mihalis Lygkiaris 2’ Greece

MAKARISMOI Aristotelis Maragkos 16’ Greece

DIRECTING HELL Christos Houliaras 80’

Program #2

HIDDEN CITY Dimitris Athanitis 10’ Greece

Tribute to CINEMA QUEBECOIS

* OPASATICA Eric Morin

* TROTTEUR Arnaud Brisebois/Francis Leclerc

* JOUR SANS JOIE Nicolas Roy

* ALL FLOWERS IN TIME Jonathan Caouette

* NEXT FLOOR Denis Villeneuve

* DANSE MACABRE – HOPE Pedro Pires

* CE N’EST RIEN Nicolas Roy

MAN WITH UNTIED SHOE-LACES Haris Stathopoulos 4;30 Greece

RIVERS RETURN Joe Vanhoutteghem 12’ Belgium

PROPERTIES OF 2 Achilleas Kyriakidis 17’ Greece

CHRISTINA Milica Zec 5’ USA

PHONE-CALL FROM CAIRO Yiotis Vrantzas 5’ Greece

LARGO Stergios Paschos 13’ Greece

HIDDEN LIFE Dimitris Gotsis/Rolland Rammul 15’ Greece/UK

HERMENEUTICS Alexei Dmitriev 5’ Russia

Saturday 15/12

Program #1

WE WILL BECOME OIL Mihai Grecu 8’ France

INTERSECTION Ilias Malasidis 7’ Greece

WHO IS FLORINDA BOLKAN? Ruben Torrejon 8’ Spain

END OF THE WORLD Jani Bojadzi 20’ FYROM

Tribute to MADRID EN CORTO

* THAT WASN’T ME Esteban Crespo 23’

* ZOMBI David Moreno 12’

DOME/THOLOS Nikos Apostolopoulos/Katerina Gerothanasi 21’ Greece

LAST DAYS OF THE SUICIDE KID Roel Van Assen 9’ Netherlands

QUIET NIGHTS Konstantinos Samaras 23’ Greece

THE END OF THE WORLD Chris Downs 20’ Spain

Tribute to BASQUE CINEMA

* BUCKLE Aritz Moreno 3’

* LA MEDIA PENA Sergio Barrejon 14’

* LA CASA DEL LAGO Galder Gaztelu-Urrutia 11’

* ADENTRO/INSIDE Pau Camarasa 11’

Tribute to PSAROKOKALO/ATHENS ISFF

* SUGAR Jeroen Annokkee 11’ Netherlands

* BRUG Gerben Agterberg 4’ Netherlands

* LA HUIGA Victor Carrey 11’ Spain

Program #2

Tribute to the NEW DANISH CINEMA

* PIG/GRISEN Dorthoe Warne Hoegh 23’

* SOPHIE Birgitte Staermose 15’

* 13 Malou Reymann 11’

* YOUNG MAN FALLING Martin de Thurah 43’

* MEGAHEAVY Fenar Ahmad 19’

THE DEEP END/LE GRAND BAIN Tom Gargonne 24’ France

OUT OF FRAME Giorgos Zois 11’ Greece

PLANKTON Mieke Daneels 15’ Belgium

CHELSEA-BARCELONA Alexandros Chantzis 17’ Greece

FAMILY TREE Fokion Bogris 10’ Greece

LE MIROIR Ramon & Pedro 6’ Switzerland

GETTING MY PENIS BACK Kostas Gounaris 10’ Greece

Sunday 16/12

Program #1

SMOTHERED/GESMOORD Mieke Daneels 80’ Belgium

EIGHT MINUTE DEADLINE Z, Paoadopoulou & P. Papadopoulos 8’ Greece

RABBIT HOLE /THE JOURNEY Mundi Vondi 17’ Iceland

ICEBERG / PAGOVOUNO Costas Gerampinis 18’ Greece

CAVO D’ ORO Siamak Etemadi 28’ Iran/Greece

Program #2

Tribute to FRENCH CINEMA * uniFRANCE 92’

* CATHARSIS Cedric Prevost
* AALTERATE Christobal de Oliveira
* CHEVEU Julien Hallard
* DES TROUS DANS LE SILENCE Vincent Lebrun

* TRAM Michaela Pavlatova

* C’EST A DIEU QU’IL FAUT LE DIRE Elsa Diringer

* PEOPLE WHO NEVER STOP Florian Piento

SOUFFRE/PAIN Pamela Varela 25’ France

807” Alexandros Skouras 10’ Greece

ARUNDEL Konstantina Kotzamani 18’ Greece

INTERVIEW/ TOOTHBRUSHES Yiannis Bougioukas 14’ Greece

SPIEGELINGEN Marinus Groothof 11’ Netherlands

TELEPHERIQUE Oliwia Tardovska 11’ Greece

B I S Dairo Cervantes 4’ Colombia

PENGUINS Dimitris Zahos 19’ Greece

1,000 GRAMS Tom Bewilogva 15’ Germany

TAXIDI Alexandros Raptis 14’ Greece

Related stories

Ο πρώτος ηλεκτρικός ανεμιστήρας που εμφανίστηκε στην Eλλάδα

Αργύρης Τσιάπος Όταν η πολλή ζέστη καθιστά το σπίτι δύσκολα...

Τέσσερις ιστορίες Ελλήνων ηθοποιών που κλέφτηκαν για να ζήσουν τον έρωτά τους

Αργύρης Τσιάπος Τα παλιά κακά χρόνια, τότε που οι γονείς...

Τα παιδικά μου καλοκαίρια στην Καλλικράτεια: Στα κεραμίδια της κυρίας Κωνσταντίας

Θυμάται και γράφει ο Χρήστος Σατανίδης Τα παιδικά μου καλοκαίρια,...

Βιβλιοπρόταση: Όσιν Φέιγκαν “Νόμπερ”

Βιβλιοπρόταση: Όσιν Φέιγκαν "Νόμπερ" (μετάφραση: Μαργαρίτα Ζαχαριάδου) , Eκδόσεις:...